DoğaManşetTürkiye

Zeytinliklere elektrik üretim santrali kurulabilecek

0

Ak Parti tarafından hazırlıkları devam eden ve çok sayıda yasada değişiklik öngören torba yasa taslağında eklenen bir maddeyle, zeytinliklere elektrik üretim santrali ve bunlara kaynak temin edilen sahalar kurulabilecek.

Bunun için de, mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanların uygun bir alana taşınması ve taşınamayacak olanların yerine de beş kat zeytin ağacı dikilmesi şartının olacağı ileri sürüldü.

Sondaj kuyuları açılabilecek

Hürriyet‘te yer alan habere göre, torba yasadaki maddeyle zeytinliklere ve zeytinlik sahalarına jeotermal sondaj kuyuları açılabilecek.

Termal tespitinin ardından da elektrik üretmek üzere jeotermal santraller kurulabilecek. Fakat, bunun yapılabilmesi için mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanların uygun bir alana taşınması ve taşınamayacak olanların yerine de beş kat zeytin ağacı dikilmesi şartı olacak.

Maddedeki ifadeler

Torba yasa taslağına eklenen maddede yer alan ifadeler ise şöyle:

18/12/1981 tarihli ve 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 27/A maddesinde yer alan ‘3. maddesi hükümleri ve nükleer santral projeleri’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘ile kullanılacak alanda yer alan mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanların uygun bir alana taşınması, taşınamayacak nitelikteki ağaç sayısının beş katının dikilmesi ve ilgili alanda gerçekleştirilecek faaliyetin sonlanması halinde alanın eski haline getirilmesi şartıyla Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait veya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme işlemleri tamamlanmış olan elektrik üretim santralları ve bu santrallara kaynak temin eden sahalar’ ibaresi eklenmiştir.”

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.