Ekolojik YaşamEnerjiManşet

ZeroBuild Summit’23 başladı

0

Mimarlık, mühendislik ve yapı teknolojilerinde yenilikçi uzmanlar ile akademisyenler, politika yapıcılar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin “ZeroBuild Possible” (“Sıfır Enerji Mümkün”) sloganıyla bir araya geleceği ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi bugün (26 Nisan) başladı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte, Sıfır Enerji Bina’ları kamu, finansman, mimari, belediyecilik hatta insan sağlığı gibi farklı konular ile ele alacak, dünyanın dört bir yanından profesyoneller bir araya gelecek. Zirvede, dört gün boyunca yaklaşık 100 konuşmacının yer alacağı toplam 17 oturum gerçekleşecek. Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katılacağı oturumda konuyu kamusal tarafıyla masaya yatıracak.

Finansmandan kentsel dönüşüme sıfır enerji

Zirvede, Sıfır Enerji Binalar; finansmandan kentsel dönüşüme, yalıtımdan insan sağlığına her açıdan ele alınacak.

Bu kapsamda, binalarda enerji verimliliği, sıfır enerjiyi destekleyen belediyecilik anlayışları, ısı yalıtımı ve sağlığa etkileri, sürdürülebilir mimari, sıfır karbon emisyonunu hedefleyen yeniden kentleşme, kapı-pencere-cam ve mantolama sistemleri, enerjide dijitalleşme, mevzuatlar ve Paris Anlaşması, COP26, pasif binalar, mevcut yatırım ve finansmanlar, yeni yapı ve otomasyon teknolojileri, mekanik yenilikler, alternatif enerji destekli ısı pompaları, kentsel dönüşüm gibi Sıfır Enerji konsepti paralelindeki konular üzerinde çalışan, bu çalışmaları farklı tip binalarda hayata geçirmiş veya geçirilmesine öncelik etmiş uzmanlar deneyimlerini aktaracak.

4’üncü Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi’nin ikinci gününde  toplam dört oturum düzenlenirken, başlıkları; “Sıfır Enerji Binalar ve Mimari Yaklaşımlar”, “Sıfır Enerji Binalar ve Kentsel Dönüşüm”, “Sıfır Enerji Binalar ve Depreme Dayanıklı Bina Çözümleri” ve “Sıfır Enerji Binalar ve Mekanik Sistemler” olacak.

Isı yalıtımı ve insan sağlığına etkileri

Zirve’nin üçüncü günü ise, ı toplam beş oturum gerçekleşecek. Konulardan biri de ısı yalıtımı olacak. İlk oturumun konusu olan “Sıfır Enerji Binalar, Isı Yalıtımı ve İnsan Sağlığına Etkileri” konulu panelde uzmanlar doğru ısı yalıtımı yapılmış bir yaşam alanının insan sağlığı için önemini aktaracak. Isı yalıtımına ek olarak konutların sızdırmazlığının doğru sağlanması adına gerekli olan mantolama, kapı & pencere ve camlama sistemleri de ayrı panellerde masaya yatırılacak.

Doç. Gamze K. Kaçmaz.

Alternatif enerji ve sürdürülebilirlik

Zirvenin son gününde de Sıfır Enerji Bina’lara dayalı sürdürülebilir çözümler geniş kapsamda incelenecek. “Sıfır Enerji Binalar ve Alternatif Enerji Destekli Isı Pompaları” konuşmalarıyla başlayacak son gün, “Sıfır Enerji Binalar ve Sürdürülebilir Çözümler” oturumunun ardından kapanış oturumu ile sona erecek. Sıfır Enerji Bina’lardaki ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarının toprak kaynaklı bir ısı pompası ile nasıl karşılanabileceği ve bina kabuğu yerden ısıtma, serinletme ve havalandırma santralleri yardımıyla 12 ay boyunca ideal sıcaklık, nem ve hava kalitesinin nasıl tutulabileceği konuşulacak.

Geçen yıl 4.500’ü aşkın ziyaretçinin katıldığı zirveye bu yıl daha yüksek bir katılım bekleniyor.

ZeroBuild Summit’23 Direktörü Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz, özellikle deprem sonrası dönemde kentsel dönüşüm gündemi kapsamında Sıfır Enerji Bina konusunun daha da önem kazandığına dikkat çekerek; “Hem bireysel hem ülkesel anlamda sayısız potansiyel fayda barındıran Sıfır Enerji Bina’ları daha iyi mühendislik ve daha iyi mimarlık çerçevesinde hazırladığımız oldukça kapsamlı bir programa sahip olan, yüksek etkileşim yaratacağını düşündüğümüz zirvemize tüm ilgilileri bekliyoruz. Zirvemizin detaylı programı ve katılım bilgilerine https://www.summit.zerobuild.org/tr web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir” dedi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.