Ekolojik YaşamEnerjiManşet

ZeroBuild Summit’23’de sıfır enerjili binalar için örnek yapı ziyarete sunulacak

0

Dördüncü Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi ZeroBuild Summit’23’, bu yıl 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

45. Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul evsahipliğinde İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek zirve,  “Sıfır Enerji Bina Mümkün-ZeroBuild Possible” sloganı ile hibrit olarak yapılacak. Zirvede daha iyi mimarlık, daha iyi mühendislik kavramları vurgulanırken yapı malzemeleri ve teknolojileri sayesinde Sıfır Enerji Bina’ların nasıl yapılabileceği örneklerle aktarılacak.

 ZeroBuild Institute, oturumlarda anlatılan uygulamaları fiziki olarak gösterebilmek amacıyla küçültülmüş ölçekte, örnek bir Sıfır Enerji Bina uygulaması tasarladı. Sıfır Enerji Bina bileşenlerinin çizimleri, yapı malzemeleri ve teknolojilerinin de bulunacağı örnek üzerinden ziyaretçilere detaylı bilgiler sunulacak. Sıfır Enerji Bina için en önemli kriterler olan yüksek düzeyde yalıtım, yüksek performanslı pencere ve kapı sistemleri, hava sızdırmazlığı, enerji verimi yüksek mekanik sistemleri içeren ürünleri bu alanda görebilecek olan ziyaretçiler, alternatif enerji sistemlerinde yeni teknolojiler hakkında da bilgi sahibi olabilecek.

ZeroBuild Summit’23 Direktörü Gamze Kaçmaz.

Daha iyi mimarlık ve mühendislikle sıfır enerjili binalar mümkün

Zirvede “daha iyi mimarlık” ve “daha iyi mühendislik” kavramlarının yeniden ele alınacağına dikkat çeken ZeroBuild Summit’23 Direktörü, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz şu bilgileri verdi:

“Sıfır Enerji Bina’ların uygulamasında mimarlık-mühendislik bilgilerinin bütüncül bir şekilde ele alınması gerekiyor. Henüz tasarım aşamasında; çevreye uyumlu, doğal kaynakları minimum düzeyde tüketen, doğal ışığın ve açıklıkların güneşin yönüne göre düzenlendiği, iklim koşullarının dikkate alınarak ısıtma, soğutma ve aydınlatma yüklerinin azaltıldığı ve enerji verimi yüksek sistemlerin seçildiği, ekolojik peyzaj ile desteklenen bütüncül bir mimari yaklaşım ile tasarlanmalılar”

Kaçmaz,  uygulama aşamasında ise; bina kabuğunun yüksek düzeyde yalıtım ve sızdırmazlığının sağlanması için zemin, duvar ve çatı izolasyonunun uygun tip ve kalınlıkta yapılması gerektiğinin altını çizdi:

“Doğru yalıtımlı kapı ve pencere kullanımı ile bina kabuğunun yalıtım ve sızdırmazlığı desteklenmektedir. Yüksek enerji verimliliği, ısıtma/soğutma, aydınlatma ve bina içinde kullanılacak tüm cihazlar için önemli bir kriterdir. Kullanılacak bu cihazların enerji tüketimi en düşük seviyede olmalıdır. Tüm bu kriterler sağlanarak yapılmış bir binanın enerjisinin tamamı veya büyük bir bölümü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilir.”

ZeroBuild Summit’23’e dair tüm bilgilere web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilirsiniz.

 

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.