DünyaManşet

Yunanistan’da yeni seçim tarihi bugün açıklanıyor

0

Yunanistan’da hükümet kurma pazarlıkları çerçevesinde dün yapılan zirvenin de başarısızlıkla sonçlanması ardından PASOK’un lideri Evangelos Venizelos ülkenin yeniden seçim sürecine girdiğini açıkladı.

Yunanistan’daki seçim düzenlemeleri, hükümet kurulamaması halinde seçimlerin bir ay içinde yinelenmesini öngörüyor.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, bugün ilerleyen saatlerde ülkeyi bir sonraki seçimlere kadar götürecek geçici bir hükümet atayacak.

Papulyas’ın bütün siyasi parti liderleriyle yerel saatle 13:00’de bir araya gelmesi ve yeni seçim tarihini açıklaması bekleniyor.

Gözlemciler bu tarihin ya 10 ya da 17 Haziran olacağını söylüyorlar.

Dünkü koalisyon pazarlıklarının son turunun da başarısızlıkla sonuçlanması ardından PASOK lideri, “Maalesef ülke yeniden seçime doğru gidiyor” dedi.

Bundan önceki dört görüşme de sonuçsuz kalmıştı.

Son anketler, AB ve IMF’nin kredi karşılığında şart koştuğu kemer sıkma önlemlerini reddeden sol ittifak Syriza’nın, Haziran seçimlerinde sandıklardan en büyük parti olarak çıkabileceğine işaret ediyor.

 

Kurtarma paketine ve buna bağlı kemer sıkma politikalarına destek veren merkez sağ Yeni Demokasi ve merkez sol Pasok’un 6 Mayıs öncesinde toplam yüzde 77 olan oy oranları ise son seçimlerde yüzde 33’e geriledi.

On yıllarca Yunan siyasetine yön vermiş iki partinin Haziran’da yinelenen seçimlerde oy kaybının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Avrupalı liderler Yunanistan’ı, kemer sıkma koşullarını yerine getirmezse kredi musluğunu kesmekle tehdit ediyor.

Analistler, bu durumda Yunanistan’ın iflasının ve euro’dan çıkmaktan başka çaresinin kalmayacağının kaçınılmaz göründüğünü söylüyorlar.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’da seçimlerden önceki hükümetle anlaşmaya vardıkları ekonomik kurtarma paketinin koşullarının değiştirilemeyeceğini açıkladı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.