ManşetKoronavirüs SalgınıUlaşım

Yüksek Hızlı Tren seferleri yeniden başlatıldı

0

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle durdurulan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yeniden başladı. Seferlerinin başlatılması dolayısıyla Ankara YHT Garı‘nda bir tören düzenlendi. Törene katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugünden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya ve Konya-İstanbul hatlarında sabah ve akşam birer sefer olmak üzere günde toplam 16 sefer yapılacağını söyledi.

Trenlerin yüzde 50 kapasite ile çalışacağını aktaran Karaismailoğlu, bilet fiyatlarında herhangi bir artış yapmadıklarını kaydetti. 

Yarı oranda yolcu 

Trenleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek seyrek oturma düzeniyle yolcuların yan koltuklarını boş bırakarak yüzde 50 kapasiteyle çalıştıracaklarını bildiren Bakan, şunları kaydetti:

“Bu nedenle 411 yolcu kapasiteli CAF tipi setlerimizde 185, 483 kapasiteli Siemens tipi setlerimizde ise 213 yolcuya hizmet vereceğiz. Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor diye bilet ücretlerinde herhangi bir artış söz konusu değildir. Tüm hatlarımızda, üst düzeyde hijyen ve sağlık tedbirleri alınması en önemli önceliklerimizdir.”

Bilet satışı HES koduyla 

Karaismailoğlu, yeni süreçte vatandaşların da yerine getirmesi gereken bazı yükümlülüklerin olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: 

“Tüm gar, istasyon ve trenlerimizde maske takılması zorunlu olacak. YHT ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızdan bilet alabilmek için geçerli HES Kodu ve seyahat izin belgesi istenecek. Vatandaşlarımız HES Kodlarını Sağlık Bakanlığımızın mobil uygulamasından ya da SMS ile alacaklar.

HES kodunun geçerli olduğu tespit edildiğinde ise bilet satışı yapılabilecek. Giriş-çıkış yasağı bulunan illerimize seyahat için verilen ‘Seyahat İzin Belgesi’ ise trene binişte görevlilerimiz tarafından kontrol edilecek. Bu belgeyi ibraz edemeyenlerin veya belgeleri geçersiz olan bilet sahiplerinin seyahati iptal edilecek. İstasyonlarda ve bilet kontrol noktalarında hastalık belirtisi gösteren yolcularımız kesinlikle trene alınmayacak, bilet ücretleri kesintisiz iade edilecek.”

Yemek ve büfe hizmeti yok

Ulaştırma Bakanı’nın verdiği bilgilere göre, trenlerde Covid-19 riskine karşı yemek ve büfe hizmeti verilmeyecek. Önlemlerin yanı sıra gar, istasyon ve trenlerde hizmet veren tüm personelin salgın riskine karşı uygun koşullarda hizmet vermesinin sağlanacak ve trenlerin her sefer öncesinde ayrıntılı temizliği ve hiyjen hizmetleri yapılacak.  

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.