Doğa MücadelesiManşet

Yozgat, Boğazlıyan’da siyanürlü madene tepki

0

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Eğlence köyü sakinleri, Kanadalı bir maden şirketinin siyanürle altın çıkarma çalışmalarını, köyden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki şantiye alanına yüreyerek protesto etti.

21.yozgat boğazlıyan

Köy camisinin misafirhanesinde toplanan köy sakinlerine avukat Ali Arif Cangı tarafından sinevizyon gösterimi eşliğinde altın madeninin zararları hakkında bilgi verildi. Köy sakinleri daha sonra köy meydanında ‘Eğlence siyanüre karşı’, ‘Siyanür varsa su-toprak-hayat yok’, ‘Geleğimizi çalma’, ‘Biz burada madeni istemiyoruz, siyanüre hayır’ pankartları açıp sloganlar eşliğinde şirketin köyden 2 kilometre uzaklıktaki arazide kurulu şantiyesine kar yağışı altında yürüdü. Maden şantiyesinin önünde köy sakinleri adına gazetecilere açıklama yapan Nurettin Orakçı, köyde 17 yıl önce de bir maden arama çalışmaları olduğunu hatırlattı.

Köyde maden arama çalışmaları yapan şirketin köyün huzurunu bozduğunu dile getiren Orakçı, “Biz diyoruz ki insan sağlığının üzerinde hiçbir değer yoktur. Eğer buradaki maden birilerinin cebini dolduruken benim ve benden sonra gelen insanların sağlığını etkiliyorsa biz bu madeni burada istemiyoruz. Burada 8 köy bu madenden etkileniyor. Madenle ilgili bir ÇED raporu var, bir de ruhsat alanı var. İkisinin de alanları farklı. 100 bin dekarlık alan ruhsat alanı içerisinde yer alıyor. Bu da buradaki bütün alanlarda maden olduğu, ilerleyen zamanda peyder pey işleyeceklerini gösteriyor.” dedi.

 

(Merhaba Yozgat)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.