Hafta SonuManşet

“Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler”

0

Niyazi Kızılyürek’in Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler adlı Söyleşi Kitabı Heterotopia Yayınlarından geçtiğimiz ay çıktı.

1 kıbrıs kitap...

1988-1993 yılları arasında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Yorgos Vasiliou ile söyleşi yapan Profesör Niyazi kızılyürek kitabın Önsöz’ünde şunları söylüyor:

….

Yorgos Vasiliou iktidara gediğinde dünya tarihsel bir dönemeçten geçiyordu. Sovyetler Birliği’nde Mikhail Gorbaçov bir yandan reel sosyalizmin çehresini değiştirmek için “Glasnost ve Peristroika” gibi radikal reform hareketlerini başlatmış, diğer yandan da So3ğuk Savaş dönemine son noktayı koymuştu. Bütün dünyada iyimserlik havaları esiyodu. Kısa bir süre sonra reform hareketlerinin Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla sona ermesi ve Soğuk Savaş’ın sembolü olarak görülen Berlin Duvarı’nın yıkılması, iki kutuplu dünya sistemini bir anda yerle bir etmişti. Bu durum aynı zamanda reel sosyalizmin çöküşünü simgeliyordu.

2 kıbrıs kitap...

On bölümden oluşan bu çalışmada Yorgos Vasiliou ile ülkemizin dününü, bugününü ve yarınını ilgilendiren çeşitli konuları ele aldık.Vasiliou’nun çocukluk yıllarından başlayarak Kıbrıslı Rumların Enosis tutkusundan toplumlararası ilişkilere, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan 1974’te yaşanan trajik olaylara kadar çeşitli konuları açık yüreklilikle tartıştık. Ayrıca, 2004 referandumlarını, Kıbrıslı Rumların “Güçlü Hayır’ını” ve sonuçlarını derinlemesine ve içten bir diyalogla irdelemeye çalıştık. Buradan hareketle, geleceğe de bir göz atarak, yarım asırdan beri olağanüstü hal içinde bulunan ülkemizin önündeki seçenekleri değerlendirdik. Federal Devlet ile mevcut statünün derinleşmesi arasında gidip gelen ülkemizde en rasyonel seçeneğin federal bir devlet çatısı altında birleşmek olduğunu düşünüyoruz.Yorgos Vasiliou bunu şu sözcüklerle özetliyor: “ayrı kalırsak batarız, birlikte olursak başarırız.”

 

Heterotopia Yayınları: Söyleşi Dizisi 1

Niyazi Kızılyürek, Yorgos Vasiliou: Düne ve Bugüne Dair Düşünceler

Birinci Baskı: Ağustos 2014

ISBN: 978-9963-2074-1-1

 

 

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.