ManşetTürkiye

Yönetim değişikliği sonrası Cumhuriyet gazetesinde ayrılıklar sürüyor

0

Cumhuriyet gazetesini yayınlayan Cumhuriyet Vakfı’ndaki yönetim değişikliğinin ardından gazetede çok sayıda isim ya istifa etti ya da işlerine son verildi.

Şimdiye kadar gazeteden ayrılanların sayısı 23’e ulaştı.

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerinin hapsedildiği davada iddia makamının tanıklarından olan Alev Coşkun’un, geçen cuma günü yapılan toplantıda Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmesinin ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne Murat Sabuncu‘nun yerine, Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya getirildi. Gazetenin yayın kurulunda da değişiklikler oldu.

Son gelişmeler şu şekilde:

-Yazı İşleri Müdürleri Bülent Özdoğan ve Faruk Eren görevden alındı.

-Gazete yazarları arasındaki ilk istifa Aslı Aydıntaşbaş’tan geldi. Aydıntaşbaş istifa kararını “Cumhuriyet’teki dostların mağduriyeti ve verdiği demokrasi mücadelesi, altın harflerle tarihe geçmiştir. Ben de bundan sonra yazmamaya karar verdim” sözleriyle açıkladı.

-Gazetenin İlhan Selçuk dönemindeki yazı işleri müdürlerinden olan Aydın Engin de dün yazdığı bir yazı ile istifa etti.

-Gazetenin deneyimli ekonomi yazarlarından Çiğdem Toker de dün yazdığı “Hoşça kalın” başlıklı yazısıyla istifa ettiğini duyurdu.

-Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon sonrası 9 ay tutuklu kalan yazarlardan Hakan Kara da artık gazete kalmasının mümkün olmadığını söylerken “Ama gazeteyi almaktan asla vazgeçmeyin” ifadesiyle istifa ettiğini köşesinden duyurdu.

-Cumhuriyet Pazar’ın yayın yönetmeni ve gazetenin yazarı Tayfun Atay, kararını bugünkü yazısında açıkladı.

-Cumhuriyet davasında yargılanan isimlerden karikatürist Musa Kart da istifa eden isimler arasında yer aldı.

-Doğan Medya Grubu’nun Demirören Holding’e satılmasının ardından Hürriyet gazetesinde yazmayı bırakan Melis Alphan da nisan ayında Cumhuriyet’te başladığı yazılarına son verdiğini duyurdu.

-Okur temcilisi Güray Öz, Twitter’dan görevden ayrıldığını duyurdu.

-Cumhuriyet’in cumartesi ekinin yönetmeni Zeynep Miraç Özkartal Taner  görevini bıraktı.

-Modacı Barbaros Şansal ve Mirgün Cabas da artık yazmayacaklarını açıkladı.

-Spor yazarı Bağış Erten, ayrıldığı bilgisini Twitter hesabından paylaştı.

Ahmet Tulgar da 36 hafta süren köşe yazarlığının bugün itibarıyla son bulduğunu duyurdu.

Erdem Gül, yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğü Cumhuriyet Ankara Temsilciliği görevinden, faks mesajıyla alındı. Aykut Küçükkaya; Ankara Temsilciliği görevine savunma muhabiri Sertaç Eş’in atandığını faks mesajıyla Erdem Gül’e bildirdi. Erdem Gül’ün “Ankara Temsilciliği” olan idari pozisyonu, gazetenin dünkü (9 Eylül 2018 Pazar) taşra baskılarında künyede yer almadı.

-Yaklaşık 30 yıldır “MHP” ve “Türkiye’de milliyetçilik” üzerine çalışan gazeteci – yazar Kemal Can Cumhuriyet gazetesinden ayrıldığını “Eyvallah” başlıklı son yazısıyla açıkladı.

-İstifasını Twitter üzerinden duyuran ve gazetedeki emekçi arkadaşlarına teşekkür eden Dijital Medya Koordinatörü Bülent Mumay, “Saray’ın Cumhuriyeti” ifadesini kullandı.

Mahir Ünsal Eriş de Cumhuriyet Pazar’daki yazılarına son verdi.

-Binnaz Saktanber de Cumhuriyet Cumartesi yazılarına devam etmeme kararı aldığını belirtti.

-Yönetim değişikliğinden sonraki ilk yazı günü çarşamba olan Özgür Mumcu’nun, henüz resmi bir istifa kararı bildirmediği, babası Uğur Mumcu’nun en yakın arkadaşlarından olan Ali Sirmen’in Cumhuriyet Vakfı Başkan Yardımcısı olmasını da dikkate alarak durum değerlendirmesi yaptığı öğrenilmişti.

-Yeni yönetimin 8 Eylül’deki yazısını yayına koymadığı gazete yazarlarından Prof. Dr. Ahmet İnsel de gazeteden ayrıldığını açıkladı. Dün (9 Eylül) Birikim Dergisi’nde İnsel’in “Cumhuriyet Gazetesinden Ayrılmama İlişkin Kısa Bilgi” başlıklı yazısı yayınlandı.

-Gazetenin yazarlarından Ceyda Karan da yazılarına son verdiğini Twitter üzerinden açıkladı. Karan, “Gidenlere geçmiş olsun kalanlara başarılar. Cumhuriyetsiz kalmayın” diye yazdı.

Murat Sabuncu’nun “Karanlığa karşı yaşasın Cumhuriyet” başlıklı veda yazısı gazetenin internet sitesine konmamıştı.

Gazeteden ayrılan yönetici ve yazarlardan bazıları, gazeteye açılan davada tutuklanıp uzun süre hapiste kalmış, gazetecilere ağır cezalar verilmişti. Dava için hazırlanan iddianamede, yeni yönetimden bazı isimler tanık olarak yer almıştı.

 

(T24, Diken)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.