Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

YÖK: Normalleşme için akademik personel ve öğrenciler aşılanmalı

0

Yükseköğretim Kurulu, (YÖK) Sağlık Bakanlığı‘na gönderdiği yazıda üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanılabilmesi için akademik ve idari kadrolardaki personelle örgün eğitimde okuyan öğrencilerin aşılarının eylül ayına kadar tamamlanmasını istedi.

Aksi durumda, başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebebiyet verebileceği kaydedildi.

‘2021 Eylül ayına kadar aşılanmalar yapılmalı’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç imzasıyla Bakanlığa gönderilen yazıda, normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılanmanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağı kaydedilerek şu açıklamalarda bulunuldu:

Bu bağlamda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sistemimizde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi, yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır. Aksi takdirde özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personeli ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim.”

You may also like

Comments

Comments are closed.