ManşetEkolojiYeşillerden

Yeşiller Partisi: Çevre Ajansı kirletici şirketlerin sorumluluklarını azaltacak

0

Yeşiller Partisi geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na bağlı Türkiye Çevre Ajansı‘nın kurulmasını öngören torba yasa hakkında açıklama yayınladı.

Ajansın çevre düzenlemelerindeki denetimi azaltacağı gerekçesiyle eleştirildiği açıklamada “Hükümeti artık Türkiye’yi bir ekokırıma sürükleyen bu politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘Depozito sistemi şirketlerin kontrolünde olacak’

Yapılan açıklamada “Türkiye Çevre Ajansı’nın sorumluluk alanına bırakılan depozito iade sisteminin yönetilmesi, AB ülkelerinden farklı olarak ranta uygun, denetime kapalı ve doğrudan tek kişinin yönlendirmesine açık olacak şekilde tasarlanmıştır” denildi.

Avrupa Birliği ülkelerindeki depozito sisteminin genellikle STK’larla birlikte yönetildiği ve kâr amacı gütmeyecek şekilde kurgulandığı hatırlatılan açıklamada ” Türkiye’de Çevre Ajansı’yla birlikte STK’ların etki alanından çıkacak; şirketlerin kontrolünde, içeriği belirsiz bir yapıya bürünecektir” ifadeleri yer aldı.

‘Bu politikalardan vazgeçin’

Açıklamanın devamında “Kamu-özel sektör işbirliği denilen ve şirketlere ayrıcalıktan, halka da ek vergi yükü getirmekten başka bir işlevi olmayacağı anlaşılan bu sistemde, asıl sorumlu olan kirletici şirketlerin sorumlulukları ortadan kaldırılacaktır” denildi.

Plastik ve lastik gibi atıkları biyokütle gibi tanımlayıp yakılmasına izin veren torba yasa ile Türkiye Çevre Ajansı’nın yakın aralıklarla gündeme gelmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor; hükümeti artık Türkiye’yi bir ekokırıma sürükleyen bu politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz!

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.