ManşetEditörün SeçtikleriYeşillerden

Yeşil Siyaset Dergisi 18 Ocak’ta yayın hayatına başlıyor

0

Türkiye’de uzun bir geçmişi olan yeşil hareketin içinden gelen bir grup insanın yaşadığımız olumsuz pandemi koşullarında eylül ayından bu yana süren çabaları ile Yeşil Siyaset Dergisi dijital platformda yayına başlıyor.

Dergi, Türkiye’de Yeşil Hareketin gelişmesinde ihtiyaç duyduğu sağlam bir düşünsel zeminin oluşmasına katkı sunmak amacı ile yola çıkıyor.

Umut veren siyasetin gelişmesine katkı

Günümüzde bütün dünyanın başta iklim krizi olmak üzere yaşamakta olduğu diğer sosyal ve ekonomik sorunlar karşısında mevcut siyasal akımların yetersiz kaldığı bir ortamda Yeşil Siyasetin sunduğu çözüm önerilerini, uygulamalı örneklerini, başarılarını ve koşullarını tartışacak.

Bugünün politikalarının dünyanın geleceği açısından iklim krizinin çözümü çerçevesinde günlük hayatımızın sorunlarına nasıl yaklaşabileceğini tartışarak ülkemizde de umut veren bir siyasetin gelişmesine katkı sağlamaya çalışacak.

İlk sayıda kimler var?

Bu perspektifle ilk sayısında Yeşil Partilerin Avrupa başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde elde ettikleri başarıları, yeşil çözüm önerilerinin her gün daha çok benimsenerek hükümet programlarına girmesi gibi gelişmeler, yükselen Yeşil Dalga üzerinden bir bakışla ele alınıyor.

İlk sayıda Ahmet Atıl Aşıcı, Orhan Esen, Berkay Erkan ve Sema Alpan Atamer’in bu çerçevedeki yazıları yanında çeşitli çeviriler de yer alıyor. Türkiye’de yeniden kurulan Yeşil Parti eş sözcülerinden Koray Doğan Urbarlı ile yapılan röportajın yanında Lyon uluslararası ilişkiler, işbirliği ve dayanışmadan sorumlu belediye başkan yardımcısı Sonia Zdorovtzoff ile yapılan geniş bir röportaja da yer veriliyor.

Yeşil Siyaset Dergisi’ni önümüzdeki pazartesi gününden itibaren yesilsiyaset.org adresinden okuyabilir, sosyal medyada takip edebilirsiniz.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.