Doğa MücadelesiManşet

Yeryüzü iftarı bu akşam yok edilen Yedikule bostanlarında açılıyor

0
Fotoğraf: http://yedikulebostanlari.tumblr.com/

Fotoğraf: http://yedikulebostanlari.tumblr.com/

Tarihi Yedikule Bostanları’nda bu akşam yeryüzü sofrası kurulacak ve ardından forum yapılacak. Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı İmar Planı’na göre koruma altında olan bostanlarda geçtiğimiz günlerde Fatih Belediyesi yıkıma başlamıştı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bölgenin güvenlik sorununa dikkat çekerek, bostanların olduğu alana park yapılacağını belirtmişti. Uzmanlar geçmişi çok eskilere dayanan bostanları koruyan projeler yapılması gerektiğini söylüyor.

Bianet’in haberine göre Tarihi Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi, gönderdiği çağrı metninde şöyle dedi:

“16 Temmuz Salı günü itibarı ile 3. ve 4. bostanların da moloz yığınlarına dönüştürülmektedir. Fatih Belediyesi, uygulama izni olup olmadığı tartışmalı bir projeyi ‘yeşil alan kazandırmak’ adı altında olanca hukuksuzluğuyla işletmektedir.

17 Temmuz Çarşamba akşamı bu gidişata dur demek için yarın Gezi Parkı Forumlarının ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un da katılımı ile  Suriçi’nde yer alan tarihi Yedikule Bostanları’nda Yeryüzü Sofraları’nı kuruyor ardından da forumumuzu gerçekleştiriyoruz.

Yedikule Bostanlarının yok edilişine, kara sularına, Bizans Kuyularına ve Bizans Duvarına verilen hasara dur demek üzere Bostanlarda buluşmaya davet ediyoruz.”

Yedikule bostanlarının yok edildiğine dair ilk haberi Yeşil Gazete yapmıştı. İlgili haberlere ulaşmak için #direnbostan linkine tıklayınız.

(Bianet, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.