EkolojiManşetTürkiye

Yeryüzü Ekoloji Kolektifi kuruldu: Yaşam sürecek, sermaye yok olacak

0

Ekoloji Kolektifi, eko-sosyalist bir hareket olarak yola çıkma iddiasında olan Yeryüzü Ekoloji Kolektifi, kurulduklarını duyurdu.

Kuruluşlarıyla ilgili yaptıkları açıklamalarında, “On yıllardır süregelen ekoloji mücadelesi içerisinde ortaya çıkan tüm hareketler ve ortak mücadele alanlarıyla dayanışmaya, mücadeleyi birlikte büyütmeye geliyoruz. Sermaye ilişkilerinin yeryüzündeki canlı yaşamı yok etmeye başlayan hareketine karşı, doğayı ve yaşamı savunacağız! Yaşam sürecek, sermaye yok olacak!” ifadelerini kullandılar.

‘Canlı yaşamın sürmesi tehlike altında’

Kolektif, açıklamasında canlı yaşamının sürmesinin tehlike altında olduğuna vurgu yaparken, canlı yaşamını riske sokacak bazı dönüşümlerin yaşandığını da hatırlattı:

Ekolojik dengelerdeki bozulma o hale geldi ki, başta insan olmak üzere, canlı yaşamın sürmesi tehlike altında. Canlı yaşam için vazgeçilmez olan ekolojik dengeler bozuluyor. Canlı yaşamın içinde gerçekleştiği biyosfer, kendisini var eden ekolojik dengelerin bozulması sonucunda, canlı yaşamı riske sokacak bazı dönüşümlere uğruyor.”

Ayrıca, fabrika bacalarından, termik santrallerden ve ulaşım araçlarından salınan gazların atmosferi kaplayarak akciğerle ilgili her türlü ölümcül hastalığı hızlandırdığına değinilirken, aynı gazların küresel ısınmayı tetiklediğine de işaret edildi.

‘Toprak ölüyor!’

Açıklamada, toprağın öldüğüne de dikkat çekildi ve şu ifadeler kullanıldı:

Toprağı nadasa bırakmama sonucu oluşan tuzlanma, küresel ısınmanın sonucunda oluşan seller ve kuraklıklar, aküferlerin kuruması sonucunda sulanamama, GDO’lu tohumlamanın yarattığı kısırlaşma, sürekli azalan doğal bitki ve hayvan türlerinin besleyici desteğinden yoksun kalıp fakirleşme, artan oranda kullanılan bitki ve böcek zehirlerinin yarattığı tahribat, ormansızlaşma, erozyon, çölleşme, normal ve zehirli atıkların bazılarının toprağa boşaltılması ya da gömülmesinin yarattığı tahribat yeryüzündeki toprağı verimsizleştiriyor. Doğadaki canlı yaşamın zemini ve insani toplumsal yaşamın temel gereksinimi olan gıdanın en önemli kaynaklarından birisi olan toprak ölüyor!”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.