EkolojiManşet

Yeni Zelanda petrol ve gaz arama izinlerine son veriyor

0

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, hükümetin ülkede temiz, yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek için yeni petrol ve gaz aramalarına izin vermeme kararı aldığını bildirdi.

Hükümetin aldığı kararları Başbakanlığın resmi internet sayfasından yazılı bir açıklama ile duyuran Başbakan Ardern, mevcut izinler dışında açık denizlerde başka bir petrol ve gaz arama izni verilmeyeceğini belirtti.

Ardern, “Yeni Zelanda için doğru dengeye odaklanıyoruz, var olan sektöre sahip çıkıyoruz ve gelecek nesilleri de iklim değişikliğinden koruyoruz” ifadesini kullandı.

Hükümetin aldığı karar, çevreciler tarafından zafer olarak değerlendirilirken Yeni Zelanda Petrol Araştırma ve Üretim Derneği (PEPANZ) kararı “şaşırtıcı” olarak niteledi.

PEPANZ CEO’su Cameron Madgwick, Sabah Raporu programına yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin, sanayimizin nasıl çalıştığını tamamen yanlış algıladığını gösteriyor” dedi.

Enerji ve Kaynaklar Bakanı Megan Woods ise İşçi Partisi, Önce Yeni Zelanda ve Yeşiller Partisi’nden oluşan üçlü koalisyon hükümetinin kararının “iklim değişikliğiyle mücadele” programının bir parçası olduğunu ifade etti.

 

(Gazete Karınca)

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.