Manşet

Yeni İnsan’dan Hıdırellez kutlaması

0

Anadolu’nun yüzyıllardır kesintisiz süren en eğlenceli bayramlarından biri olan ve sıcak havaların gelişini müjdeleyen Hıdırellez Bayramı bu akşam başlıyor.

5- ve 6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Hıdırellez öncesi Yeni İnsan Yayınevi bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Zaman durmuyor. Doğa; insanın yol açtığı bütün felaketlere rağmen kök salmaya, tomurcuklanmaya devam ediyor. Bize düşense umut etmek ve bu umudu besleyecek hayallerle doldurmak günlerimizi” ifadeleri kullanıldı.

‘Kaldırımdaki çınar dile gelir bu bayramda’

Hıdırellez Bayramı’na özel yüzde 50’ye varan indirimli kitap satışı gibi kampanyaların da tanıtıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu bayramda, bu topraklarda yaşamış ve hüküm sürmüş, nefes almış ve tadını çıkarmış, bütün o geçmiş uygarlıkların ve gelip geçmiş sayısız can’ın nefesini duyabilir insan; biraz toprağın sesine kulak verirse. Kaldırımdaki bir çınar, köşedeki bir saat kulesi ya da meydandaki bir çeşme dile gelir bu bayramda. Koca koca beton binalara rağmen kenti terk etmeyen kuşu, karıncası, balığı ve köpeği ve hele hele kedisi, bu bayramda geçmişi hatırlar ve şenliğe katılır sessizce ve kalbi küt küt atarak.

Hıdırellez Bayramı, çizgisel zamana inat, döngüsel zamanın ve dolayısıyla hayatın kilit taşı gibidir. Kaldırıp alamazsın oradan yoksa bütün yapı üstüne yıkılır. Kimler çekip almaya çalışmadı ki onu. Nafile, hepsi altında kaldı, yitip gitti tozlu sayfalarda.

Hayat’a saygı duymak, onun soluğunu hissetmek ve ona kardeş olmak bu bayramın hakkını vermektir. Hali hazırda iktidar sahipleri, topyekün doğaya savaş açmışken, ancak ve ancak gündelik çıkarlarının peşine düşmüş ve kendilerini hakikat sanıyorken, Hayat büyük harflerle kendini bu bayramlarda, umut ve aşkla bakanlara kendini hatırlatıyor. Keyfini çıkarmamız ve ona güvenmemiz için.

Zaman durmuyor. Doğa; insanın yol açtığı bütün felaketlere rağmen kök salmaya, tomurcuklanmaya devam ediyor. Bize düşense umut etmek ve bu umudu besleyecek hayallerle doldurmak günlerimizi. Hayallerin kurucusu ise kitaplardır. Umudu yeşertecek kitaplar için dün olduğu gibi bugün de Yeni İnsan Yayınevi olarak sizinle yan yanayız.

Hıdırellez’iniz kutlu olsun.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.