ManşetTürkiye

Yasemin Karadağ tahliye edildi

0

Samatya’daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören tutuklu Yasemin Karadağ, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edildi. Karadağ’ın serbest bırakılması için hastane önünde 3 gündür oturma eylemi yapan TAYAD’lı ailelerle birlikte açıklama yapan Olcay Karadağ, “Kardeşimin hastalığı cezaevinde ilerledi” dedi.

TAYAD’lıların oturma eyleminin ardından grup adına açıklama yapan Olcay Kardağ, kardeşinin 8 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, “Tutsaklığı boyunca hastalığı daha da ilerledi. Gardiyanlar hastaneye gidip doktora ne zaman öleceğini bile sordular. Tek böbreği olmayan, var olan böbreğinin ise yüzde 18’i çalışan, beyin kanaması geçirmiş, yüksek tansiyon hastası, kemik erimesi ve kansızlık hastalığı olan birisi neden hapishanede tutulur?” diye sordu.

Tahliye kararı

Karadağ’ın avukatları dün mahkemeye dilekçe sunarak, Karadağ’ın tahliyesini talep ettiler. Karadağ’ın Adalet Bakanlığı’nın girişimiyle acil olarak hastaneye kaldırıldığını anımsatan avukatların dilekçesinde, Karadağ’ın sağlık dosyasına karşın mahkemenin Adli Tıp’tan rapor istediğine dikkat çekildi. Adli Tıp raporunın, hükümlünün hastalık nedeniyle tahliyesi söz konusu olduğunda gerekli olduğu ifade edilen dilekçede, “Mahkeme özgürlük hakkından öte yaşam hakkına ilişkin de bir karar verecek. Müvekkilimiz tek başına yaşamını sürdürebilecek durumda değil. Tutukluluk hastalığını geri dönülemez biçimde ilerletti. Adlı Tıp raporu beklenmesin” denildi. Avukatlar, Karadağ’ın son üç günlük epikriz raporlarını da mahkemeye sundular. Talebi değerlendiren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi de Karadağ’ın tahliyesine karar verdi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.