Hayvan HaklarıDoğaManşet

Yasal boyutun altındaki 53 ton balığa el kondu

0

Marmara Denizi’nde avlanan balıkçı teknelerine dün gece saatlerinde denetim yapıldı. Denetimlere, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri ile sahil güvenlik, deniz polisi ve Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri katıldı. Ekipler avlanan teknelerin ve balıkçıların evrakını inceledi, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gürpınar Su Hali’ne giderek, balık boylarını ölçtü, avlanmanın yasal koşullara uygunluğunu kontrol etti.

Cezalar arttı

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca denetimlerle ilgili şunları söyledi:

 “Evrak kontrollerinde yeşil ruhsat dediğimiz ruhsatlarına bakıyoruz. Balıkçı teknelerinin geçerlilik süresi var mı yok mu ona bakıyoruz. Su ürünleri faaliyetlerinde bulunanların sarı ruhsat dediğimiz profesyonel balıkçılık yaptıklarına dair onlara bakıyoruz. Evraklarının geçerlilik sürelerine bakıyoruz. Bir de elektronik seyir defterlerine baktık. Sahil Güvenlik komutanlığı ekipleri de kendi denetimlerini gerçekleştirdi.  Yeni su ürünleri kanunuyla birlikte bundan sonra el konulan balıklara piyasaya arz edilmiyor. Yem fabrikalarına satılamazsa hayır kurumlarına bağışlanıyor. Sürdürebilir balıkçılığı sağlamak için geçmişte bin 635 lira ile 5 bin lira arasında olan cezalar 5 bin ile 50 bin lira arasına çıkartıldı” dedi.

53 ton balığa el konuldu

Denetimlerde, 3750 kasa istavrit, 31 kasa mezgit, 32 kasa hamsi, 99 kasa kefal, 21 kasa lüfer, 30 kilogram köpek balığı ve 1 tane vatoz balığı olmak üzere toplamda 53 ton balığa el konuldu.

You may also like

Comments

Comments are closed.