EkolojiManşetUncategorized

Yarından itibaren İstanbul’da ormanlara giriş yasak: Korular, tabiat parkları ise serbest

0

İstanbul Valiliği, orman yangını önlemi olarak 5-31 Temmuz’da ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada yasağın, hava sıcaklığındaki artış, ormanlık alanlarda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınları meydana gelebileceği değerlendirilerek alındığı belirtildi.

Piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanları ise yasaktan muaf tutuldu.

Valilğin açıkladığı serbest bölgeler listesindeki alanlarda ateş yakmadan piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbest olacak.

‣ Yangın sezonuna ne kadar hazırız?

‣ Orman değiliz, artık lunaparkız

Açıklamada şu maddeler de yer aldı:

  • Orman Yasasının 31 ve 32. maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere; orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahallelerde anız, bağ-­bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.
  • Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.
  • Enerji nakil hatlarının yapımı ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.
  • Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.
  •  İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.
  • Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.