İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Yarın duruşmaya çıkacak gazeteci Murat Ağırel’den mektup var: Neden cezaevindeyim?

0

Libya’da öldürülen MİT mensubunun kimliğini ifşa etmekle suçlanarak 8 Mart’ta tutuklanan Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, yarın (9 Eylül) İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ikinci duruşma öncesinde bir mektup yazdı.

183 gündür tutuklu olduğunu ifade eden Ağırel, “Neden cezaevinde olduğu sorusunun yanıtını şöyle verdi: “Onlar söylemiyor ama ben biliyorum… Gazetecilik vesselam.” Ağırel, duruşmaya gelip “Gazetecilik suç değildir” diye haykıracağını ifade etti.

Murat Ağırel’in mektubu şöyle:  

183 gündür tutukluyum.

“Neden” diye soruyorum.

Delilleri karartabilirmişim, tanık beyanları varmış, kaçma şüphem varmış! Böyle cevap veriyorlar. Delilleri geçtim tek delil yok, olmayan şeyi nasıl karartabilirim? Tanık beyanlarını geçtim, hakkımda tek tanık yok, beyan yok. Olmayan tanığın beyanı nasıl olur? Bir defa değil iki defa kendi ayaklarım ile mahkemeye bile isteye gelen kişi neden kaçmak ister?

Gazetecilik vesselam…

İşte “neden” sorusunun cevapları ve gerçek olanlar. Onlar söylemiyor ama ben biliyorum. Yazdığım yolsuzluk yazıları ve son kitabın “Sarmal”.. Gazetecilik vesselam… Oysa gazeteci onun bunun istediğini yazan, güce dalkavukluk eden, korkan, kalemini satan kişi değildir. Gazeteci, halkın yanında duran, tek gücü halk olan, onun derdiyle dertlenen, vatanını bayrağını yüce bilen, demokrasiyi, insan haklarını içselleştirmiş, korkmayan, kalemini satmayan, güce dalkavukluk etmeyen kişidir. 

Ben bir kez daha gazeteciliği, kalemin namusunu, üstlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü savunmak için, adalet için, vicdan için 9 Eylül günü Çağlayan Adliyesi’nde olacağım… Ve bağıracağım “Gazetecilik suç değildir!”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.