EkolojiManşet

‘Yaprak Dede’ Ali Nihat Gökyiğit son yolculuğuna uğurlandı

0

Yaprak Dede” olarak tanınan ve ömrünün büyük bölümünü başta yeşil örtü, toprak ve biyolojik çeşitlilik olmak üzere çevre çalışmalarına adayan Ali Nihat Gökyiğit, 26 Ocak Perşembe günü Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’nda ailesi, sevenleri, TEMA Vakfı gönüllüleri ve çok sayıda doğaseverin katılımıyla düzenlenen törenle toprağa verildi.

Gökyiğit, “Toprak Dede” olarak tanınan Hayrettin Karaca ile birlikte TEMA Vakfı’nı 67 yaşında kurdu. Vakfın biyolojik çeşitlilik ve kırsal kalkınma konularında yaptığı ilk projelerin hem lideri hem de destekçisiydi.

Aynı zamanda Tekfen Grubu‘nun ve ANG Vakfı’nın da kurucusu olan Gökyiğit, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi‘nin ve dünya barışına hizmet eden önemli kültür faaliyetlerinden biri olan Tekfen Filarmoni Orkestrası‘nın da kurucusuydu.

Gürcistan ve Kırgızistan tarafından fahri konsolosluk, Çukurova, Boğaziçi ve Gaziosmanpaşa Üniversiteleri tarafından fahri doktora unvanı verilen Gökyiğit, Cumhurbaşkanlığı Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve TBMM tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü’nün de sahibiydi. Son olarak ise Galatasaray Derneği’nden “Çevre” temalı “Galatasaray Ödülü”nü almıştı.

‣ TEMA Vakfı’ndan A. Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik Projesi
‣ ‘Toprak Dede’ son yolculuğuna uğurlandı

Bir doğa bilgesini kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç bir basın açıklamasında Gökyiğit’in gerçek bir doğasever olduğunun altını çizerek “Bir doğa bilgesini kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Sayın Ali Nihat Gökyiğit, ömrü boyunca durmak bilmeden doğa için yürüttüğü çalışmalarla, bir insanın inanarak ve severek neleri başarabileceğini bize en güzel şekilde gösterdi” dedi ve ekledi:

Değerli büyüğümüz Ali Nihat Gökyiğit’in yaşamından hepimizin çıkaracağı birçok ders olduğuna inanıyorum. Şüphesiz ki insanlık ve doğa, Kurucumuzu ve çabalarını minnetle hatırlayacaktır. Biyolojik çeşitlilik konusuna verdiği önem sebebiyle, 2021 yılında başlattığımız ve kendisinin adını verdiğimiz ‘A. Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik Projesi’ni sürdüreceğiz‘TEMA Vakfı’nın yaşaması en büyük arzumdur’ diyen Yaprak Dedemizin bize bıraktığı bu değerli mirasa 81 ilde, bir milyonu aşan gönüllümüzle sahip çıkmak için yolumuza inançla devam edeceğiz. Herkesin ve doğanın başı sağ olsun.

Gelir yaratacak üretim doğaya dost olmalı

Gökyiğit, gelir yaratacak üretimin doğaya dost olması gerektiğine inanırdı. Yeşil ve yaşanabilir bir dünyaya ulaşmayı hedefleyen Gökyiğit, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel) köylülerinin TEMA Vakfı’na gönderdikleri, içinde bulundukları ekonomik ve sosyal sıkıntıyı anlatan mektuba kayıtsız kalmayarak Camili Kırsal Kalkınma Projesi’ni başlatmıştı.

Yapılan çalışmalar ile bölge tanıtılmış, halka ek geçim kaynakları sağlanmış ve UNESCO tarafından Camili’nin Dünya Biyosfer Rezerv alanına dâhil edilmesine katkı verilmişti. Proje ayrıca Camili’nin Türkiye’nin İlk Biyosfer Rezervi olmasına öncülük etmiş ve Johannesburg Dünya Zirve Konferansı‘nda ödüle layık görülmüştü.

Ayrıca, bölgede yapılan çalışmalar ile neslinin tükendiği düşünülen saf Kafkas arısı bulunmuş ve üretilen damızlık ana arılarla beldeye gelir yaratılmıştı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.