ManşetTürkiye

Yağ fiyatlarındaki aşırı artış Meclis gündeminde

0

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, yağ fiyatlarındaki fiyat artışını ve fahiş fiyat uygulayan firmaları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

Soru önergesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanlığı ise soru önergesinde yer alan birçok soruyu yanıtsız bırakırken yağ fiyatlarına fahiş fiyat uygulayan firmaları açıklamak istemedi.

Verdiği soru önergesindeki soruları hatırlatan CHP’li Vekil, “Türkiye’de 3 milyon tonluk ayçiçeği kullanımı varken ayçiçeği üretiminin neden 1.5 milyon ton seviyesinde kaldığını; 2000 ila 2020 yılları arasında yapılan ayçiçeği ithalat oranlarını; yağ fiyatlarının düşürülmesi için atılacak adımların neler olduğunu; yağ fiyatlarında fahiş fiyat uygulayan firmalara cezai yaptırım uygulanıp uygulanmadığı gibi soruları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiğimiz soru önergesiyle sorduk” dedi.

‘Yağ fiyatları arttı, Bakanlık izledi’

Yağ fiyatlarındaki artış ve fahiş fiyat uygulayan firmalara ilişkin Milletvekili Tutdere’nin soru önergesine cevap veren fakat soruların birçoğunu yanıtsız bırakan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Üreticiler tarafından bir sonraki yıl ekimi yapacakları ürünün tercihinde ağırlıklı olarak piyasalardaki fiyat oluşumu öne çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Soru önergesine verilen cevap hakkında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “Tarım Bakanlığı üreticileri üretime teşvik eden, planlı üretim modelini hayata geçirerek üretimi canlandıran politikalar ortaya koymak yerine; üreticileri plansızlığa iten, üretime küstüren ve ithalata dayalı savruk politikalar ortaya koyarak üreticileri üretimden koparmaktadır. Ayçiçeği, pamuktan sonra en çok ekim alanına sahip tarım bitkisidir. Fakat resmi verileri incelediğimizde ayçiçeği ithalatının zaman içerisinde büyük artış izlediğini görmekteyiz. Tarım Bakanlığı soru önergemize verdiği cevapta görevini yapmadığını, fahiş fiyat artışlarını sadece izlediğini açıkça itiraf etmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı yağ fiyatlarında yaşanan artış karşısında görevini yerine getirmemiş, yaşanan fiyat artışlarını sadece izlemekle yetinmiş. Verilen cevapta, cezai işlem uygulanan firmalar açıklanmadığına göre fahiş fiyat uygulayan hiçbir firmaya da ceza yazılmadığı anlaşılmaktadır. İktidarın savruk tarım politikalarının etiketlere olumsuz yansıması yurttaşlarımızın cebini yakmakta, mutfakların bereketini kaçırmaktadır.” dedi.

‘Üretim teşvik edilmiyor’

Yağ fiyatlarında yaşanan artış konusunda Tarım Bakanlığı’nın eyleme geçmemesine tepki gösteren Milletvekili Tutdere, “Temel gıda ürünü sayılan ve mutfakların vazgeçilmez ürünü olan ayçiçek yağında yaşanan büyük artış yurttaşlarımızın cebini yakıyor. Bakanlıktan gelen cevapta da görüyoruz ki bakanlık yağ fiyatlarındaki yaşanan artışı sadece izlemiş” dedi.

Fiyat artışı konusunda atılacak adımların dahi belirlenmediğini ifade eden CHP’li vekil, “Yaşanan bu durum tarımsal geleceğimiz açısından korkutucu ve düşündürücüdür. Tarım Bakanlığı üretime teşvik eden politikalar geliştirmiyor, ortaya koyduğu politikalar Türk tarımının sırtına hançer saplıyor” yorumunu yaptı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.