Akbelen DirenişiDoğa MücadelesiEkolojiİklim KriziManşet

WWF-Türkiye, madencilik faaliyetleriyle ilişkisi bulunan isimlerle yollarını ayırıyor

0

Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için gerçekleştirdiği ağaç kesiminin ardından başlayan tartışmalar sivil topluma sıçradı.

Akbelen Ormanı’yla ilgili gelişmelerin yaşandığı temmuz ayında vakfın mütevelli heyetinden bulunan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ile yollarını ayıran Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) yönetimi vakfın misyonuyla uyuşmayan sektörlerde faaliyet gösteren iş insanlarıyla yollarını ayırma kararı aldı.

Vakıftan yapılan açıklamada iklim değişikliğine karşı yürütülen kapsamlı çalışmalara vurgu yapılarak “50 yıla yaklaşan doğa koruma geçmişimiz boyunca binlerce üyemiz, gönüllümüz; yüzlerce çalışanımız, yönetim kadrolarımız; sivil toplum, kamu, akademi, özel sektör paydaşlarımız ile doğamızın korunması adına çok sayıda projenin tarafsız ve bilimsel gerçekler ışığında hayata geçmesini sağladık” ifadelerine yer verildi.

Vakıf, bu hedeflere ulaşma yolunda basından, kamuoyundan ve paydaşlardan gelen yorumları ve geri bildirimlerin önemsendiğini belirten yapıcı eleştirilerin dikkatle değerlendirildiğini kaydetti.

‘Kurallar geriye doğru da uygulanacak’

Açıklamada, geçmişi çok uzun yıllara dayanan vakfın kriterlerinin zaman içinde WWF-International kurallarına da uyumlanacak şekilde güncellendiğini ve bu kuralların vakfın tüm kademelerindeki yeni başvurulara yönelik uygulandığı kaydedilerek “Kurumumuzun misyonuyla uyuşmayan sektörlere yönelik kısıtlamalar getiren bu kurallar geriye doğru da vakfımızın tüm kademelerini kapsayacak şekilde işletilmeye başlanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Vakıf, “İnsanlık tarihinin en yaşamsal tehditleri olan iklim ve biyolojik çeşitlilik krizleri ile savaşmakta olduğumuz bu dönemde, sizlerden aldığımız güç ile kenetlenerek ve birlik olarak, yılmadan gelecek nesillere yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir dünya bırakmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Madencilikle bağları olan isimlerle yollar ayrılıyor

Sözcü’nün aktardığına göre WWF-Türkiye, öncelikle madencilik sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle yollarını ayırma kararı aldı. Buna göre, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ve Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı WWF-Türkiye ile bağlarını koparacak.

Vakfın kurucuları arasında yer alan ve mütevelli heyetinde bulunan bu iki ismin yönettiği şirketler madencilik sektöründe faaliyet gösteriyor. Koç Holding’in Demir Export adlı şirketi 1957’den bu yana, Eczacıbaşı’nın ise ESAN adlı şirketi 1978 yılından beri Türkiye’nin farklı bölgelerinde madencilik yapıyor.

Ayrıca vakfın üyeleri arasında yer alan Murat Özyeğin’in yönetici olduğu Fiba Holding, Polyak adlı madencilik şirketinin ortağı.

Vakfın misyonuyla uyuşmayan sektörlerde faaliyet gösteren isimlerle ağustos ayı içerisinde ilişkisini keseceği belirtildi.

‘Kısıtlamaları saygıyla karşılıyoruz’

Ezcacıbaşı tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamada şunlar kaydedildi:

“Doğal Hayatı Koruma Vakfı – WWF-Türkiye’nin üyelikte çeşitli sektörlere getirdiği kısıtlamaları saygıyla karşılıyoruz. Mütevelli kurulunda yer alan Yönetim Kurulu Başkanımız Bülent Eczacıbaşı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Faruk Eczacıbaşı’nın geçtiğimiz haftalarda üyelikten ayrılmış bulunduklarını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

You may also like

Comments

Comments are closed.