UncategorizedDoğaManşet

Virüsten ‘istifade’ Salda’da inşaat hazırlıkları

0

Tüm dünyayla birlikte Türkiye’nin gündemi de koronavirüsle mücadele olurken, Salda Gölü’nde Millet Bahçesi çalışmalarının başlatıldığı ortaya çıktı. İhaleyi alan şirketin göl  çevresinde konteynerler getirip yerleştirdiği, beyaz çizgilerle bazı alanları belirlediği bildirildi. Göl çevresine 300 bin metrekare alana yayılan bir millet bahçesi yapılmak isteniyor.

Yeşilova Belediye başkanı Mümtaz Şenel, gelişmeleri doğrulayarak “şantiye kuruyorlar” dedi. KıvılcımHaber’e konuşan Şenel, “2 tane konteyner koydular. Kireçle beyaz çizgiler çekiyorlar” bilgisini verdi. “Sanırım tuvaletlerden başlayacaklar” diyen Başkan Şenel, “Sezon geliyor. Bize de yıktırdılar. En acil ihtiyaç orada tuvaletler. Kayadibi’nden dolayı sahilin üçte ikisi bize ait. Ama bize bir şey yaptırmıyorlar. Sahilde biz de bir takım projeler yapıp verdik onay için. İzin verirlerse bungalov gibi bazı çalışmalar biz de yapacağız diye konuştu.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölü olarak biliniyor. Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıdığı belirtilen Salda Gölü’nün hidromanyezit içeren bembeyaz kumsalları, benzersiz bir görsel şölen oluşturuyor. Yüksek alkalin içeren ve ekolojik dengesini halen koruyan Salda, suyu en temiz göllerin başında geliyor. Endemik Salda yosun balığına da ev sahipliği yapan göl ve çevresi 110 kuş türünün de yaşam alanı. Bütün bu özellikleriyle dünyanın ender sulak alanlarından biri olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmasına karşın bugüne kadar korunmadı.

Mescit, otopark, tuvalet, kafeterya…

Yerel basının haberlerine göre, Salda Gölü’nde yapılması planlanan 300 bin metrekarelik Millet Bahçesi için ihaleyi alan şirket tarafından Salda Gölü çevresine konteynerler getirildi, beyaz çizgilerle bazı alanlar belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilerek Salda Gölü’nde mescit, otopark, tuvalet, duş, büfe, kafeterya vb. düzenlemeler yapılacak.

Başlayan inşaat çalışmalarına ilişkin konuşan Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Gazi Osman Şakar şunları söyledi: Salda Gölü kapalı bir havza. İçeride pisliği toplayabiliyor, ancak dışarı deşarj edemiyor. Bizim amacımız burada Salda’nın doğal güzelliğini korumak. İktidar her yere para hırsıyla bakıyor. Bu yüzden Salda Gölü’ne de yok etmek istiyorlar. Biz bölgenin doğal güzelliğini korumak için elimizden geleni yapacağız. Proje defalarca değiştirildi, şirket ihaleyi aldıktan sonra da değişti. Şirket bile orada ne yapacağını bilmiyor.”

Geçen Şubat ayında Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nü ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum, Millet Bahçesi projesine başlanacağını duyurmuş, açıklamanın ardından doğa savunucuları bu eylemin gölün sonu olacağını dile getirmiş ve mücadeleye koyulmuştu.

Mahkemeden geciken iptal kararı

Salda Gölü’nün su toplama havzasında DSİ tarafından inşa edilen Kayadibi Göleti’ni mahkeme Haziran 2019’da iptal etmişti. Ancak dava sürecinde gölet tamamlanmıştı. Ve fotoğraftaki görüntü ortaya çıkmıştı…

kayadibi göleti

Proje için Burdur Valiliği tarafından verilen ÇED Gerekli Değildir kararının iptali için yöreden vatandaşların açtığı davayı gören Isparta İdare Mahkemesi, Göleti ve Sulamasına Ait Malzeme Ocakları projesi için verilen ÇED Gerekli Değildir kararında hukuka uyarlık görülmediğine hükmederek projeyi iptal etti.

salda gölet projesi burdur dsi

Bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda işaret edilen eksiklikleri ve uyarıları dikkate alan Isparta İdare Mahkemesi’nin projeyle ilgili iptal kararında Salda Gölünde endemik balık türlerinin yaşadığının altı çizilerek Kayadibi Göleti‘nin Salda Gölü’nün havzasında yer aldığı belirtildi.

Göletin, Salda Gölünün su seviyesinin azalmasına neden olacağına değinilen mahkeme kararında, ayrıca dava konusu alanların uluslar arası önemde olan “Önemli Kuş Alanı” içerisinde kaldığı vurgulandı. Kayadibi Göleti ve Sulamasına Ait Malzeme Ocakları projesi için verilen ÇED Gerekli Değildir kararında hukuka uygunluk görülmediğine hükmeden mahkemenin kararı iptal etmiş olmasına karşın çok geç kalındı.

You may also like

Comments

Comments are closed.