Emek

Valilik “Torba Yasa”ya karşı yürüyüşü yasadışı ilan etti!

0

Ankara Valiliği’ne göre, “Torba Yasa”nın Meclisi uyarmak Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa aykırı. Açıklamada, “hiçbir sendikal ve mesleki hak ve talep Ankara halkının huzuru ve genel güvenliğinden daha üstün olamaz” deniyor.

Ankara Valiliği, emekçilerin hak gaspına neden olduğu gerekçesiyle protesto ettiği “Torba Yasa”nın Meclisi uyarmak için dört koldan başlattığı yürüyüşün Ankara’da sürdürülmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “Torba Yasa”ya karşı 81 ilde düzenlediği Ankara yürüyüşü İstanbul’dan dün (1 Şubat) başlatılmıştı.

Ankara halkının huzurunu kaçırırmış…

Valilik, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Diyarbakır kollarından başlatılan ve yarın da (3 Şubat) Ankara’da birleşmesi beklenen yürüyüş gruplarının TBMM çevresinde zincir oluşturulması ve kitlesel basın açıklama yapılacak olmasının “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme niyeti” olarak gördü.

Valilik, Ankara’da 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin önceden belirlendiği ve ilan edildiğini açıkladı. Açıklamada şöyle deniyor:

“Mezkur kanunun 22. maddesi, ‘TBMM’ne bir kilometre uzaklıktaki alanlar içerisinde toplantı yapılamaz’ hükmüne amirdir. Kanunların işbu açık hükümleri karşısında, TBMM çevresinde gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir.

“Ankara ilinde 2911 Sayılı Kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması ve daha önceden ilan edilen yasal meydan, açık alanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri demokratik ve hukuki anlayış içerisinde elbette değerlendirilmektedir.

“Adı geçen kuruluşlarca Ankara ilinde organize edileceği ve ortaklaşa gerçekleştirileceği ilan edilen protesto eylemi, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na açıkça aykırıdır.

“Anayasa ve kanunların açık olarak yasakladığı durum, tutum ve eylemler demokrasinin güvencesi altında olamaz ve hiçbir kanunsuz eylem gerekçesi ne olursa olsun Ankara ilinde kabul edilemez. Kaldı ki hiçbir sendikal ve mesleki hak ve talep Ankara halkının huzuru ve genel güvenliğinden daha üstün olamaz.”

Ankara ilinde işbu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan organize eden kuruluşlar ile yöneticilerinin ve söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından mutlaka engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla sunulur.” (Bia)

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.