Kültür-SanatManşet

Valilik Çukurova Rock Festivali’ni yasakladı

0

Bugün (12 Ekim) başlaması planlanan 6’ncı Çukurova Rock Festivali, Adana Valiliği tarafından yasaklandı. 15 Ekim’e kadar üç gün sürecek olan ve başlamadan saatler önce yasaklanan festivalde Ceza, Uzi, Selda Bağcan, Dedublüman, Gazapizm, Umut Kuzey, Güneş, Emir Can İğrek ve Manuş Baba dahil 20 sanatçı sahne alacaktı.

Seyhan‘daki Bacardi Birbiçer Tesisleri’nde düzenlenmesi planlanan ancak yasaklanan festivalin organizasyonunu gerçekleştiren Milyon Yapım “Temmuz ayında yapılan başvuruya şifahen sorun olmadığını ileten Adana Valiliği, ısrarlı aramalarımıza ve izne ilişkin bir yazı istememize rağmen herhangi bir şey tebliğ etmeyip organizasyonun başlangıç tarihinden bir gün önce festivalin yapılamayacağını bildirdi” açıklamasını yaptı.

‘Sudan sebeplerle izin verilmedi’

Organizatör tarafından festival alanında 300 çalışanla birlikte, 30 tır malzeme, devasa sahne, mobil tuvalet, bariyerler, arama kapıları kurulduktan sonra gelen tebligatın, maddi manevi altından kalkılamayacak bir problem haline geldiği bildirildi. Yasaklama gerekçesi ise şöyle duyuruldu:

“Festivalle alakalı olmayan, festival alanından 500 metre uzakta bulunan tekel bayileriyle ilgili, trafik ile ilgili sudan sebeplerle Çukurova Rock Festivali’ne izin verilmezken, buna rağmen çözüm arayışına girdik. Festivalin alkolsüz yapılması, 18 yaş altı katılımcıların etkinliğe alınmaması ve kamp olmaması halinde izin verileceğini şifahen söyleyen Güvenlik Şube Müdürü ve diğer yetkililerin talebi doğrultusunda bu şartları kabul ettiğimizi taahhüt eden yeni bir dilekçe ile Adana Valiliği’ne başvurduk. Her türlü şartları yerine getirmemize rağmen Valilik olumlu veya olumsuz bir yanıt vermedi.”

‘Şirkete geri dönülmez zararlar verecek’

Yasaklamanın neden olduğu mağduriyet ise şöyle aktarıldı:

“Bu karar ile, 12 bin civarı insanın bilet alarak katılım göstereceği Çukurova Rock Festivali’nde rezervasyon yaptırılmış oteller, yiyecek-içecek stantları, bölgedeki taşımacılar, otellerinde sahne almayı bekleyen sanatçılar ve bölge esnafı dahil herkes mağdur olacaktır. Mevcut ekonomik şartlarda dahi ısrarla ekonomi yaratmaya çalışan şirketimize geri dönülmez zararlar vereceği tartışılmaz.”

‘Özellikle bu festivalin yaptırılmak istenmemesini anlamak mümkün değil’

Şirket ayrıca festivaller ve konserler gibi diğer etkinliklerin gerçekleştirildiği Adana’da özellikle Çukurova Rock Festivali’ne izin verilmemiş olmasının nedenini anlamadıklarına da açıklamada şöyle yer verdi:

“Bir hafta önce yapılan Adana Lezzet Festivali, Altın Koza Film Festivali, Çukurova Üniversitesi’ndeki konserler, 2-5 Kasım tarihlerinde Aqualand’de yapılacak Adana Gençlik Festivali dahil birçok festivalin olduğu Adana’da özellikle bu festivalin yaptırılmak istenmemesini anlamak mümkün değil.

Adana Valiliği’nin iptal kararına ilişkin son dakikaya kadar iyi niyetle uzlaşma çabası içerisinde olduğumuzu, bu yüzden hukuki bir işlem başlatmadığımızı ifade ettik. Fakat gelinen noktada tüm yolların kapandığı tarafımıza şifahen bildirildiğinde hukuki olarak başvurmak için avukatlarımız gerekli girişimleri yaptı.”

You may also like

Comments

Comments are closed.