Doğa MücadelesiManşet

Validebağ Korusu’nda 100 metrekarelik alan için imara açma izni

0

Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nda bulunan tarihi binaların planlara işlendiği plan değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilirken, aynı plan değişikliğinde 100 metrekarelik alanın da imara açılması sağlandı.

Koruma altında bulunan 354 dönümlük 1’inci derece doğal SİT alanı olan koruda, 1’inci derece tescilli olan ve Öğretmen Evi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü, 2’inci derece olarak tescilli eski ahır binaları ve atölye binaları bulunuyor. Bu binaların planlara işlenerek korunması amaçlanıyor.

Eski yıllarda çeşitli bakım onarım çalışmaları amaçlarıyla kullanılan ancak son yıllarda metruk ve bakımsız durumda olan atölye binaları geçtiğimiz ay yıkılmıştı.

Validebağ Korusu’nun imara açılmadan korunması için çalışmalar yürüten Validebağ Gönüllüleri Derneği’nin edindiği bilgiye göre, bu alan 6 No’lu Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje gereği‘kafe-restoran’ olarak kullanılacak.

‘100 metrekareyi geçmeyecek yapılar’

CHP’li üyelerin itirazları ile 1/5 bin ölçekli Validebağ Korusu Koruma İmar Planı’nda yer alan “planlama alanı tamamında 100 metrekareyi geçmeyen takılabilir/sökülebilir müştemilat türü bir katlı yapılar yapılabilir” ibaresi yerine, “toplamı 100 metrekareyi geçmeyecek yapılar” diye değiştirildi.

CHP oylamada ret oyu kullandı. AKP Meclis Üyesi Hadi Diler ise ilave binaların yapılmayacağını, mevcut tescilli eski eserlerin korunacağını söyledi.

‘Kafeye değil kültürel aktivitelere ihtiyaç var’

Validebağ Gönüllüleri Derneği, “Validebağ’da kafeye restorana değil sanata ve kültürel aktivitelere ihtiyaç var” diyerek plan değişikliğine karşı şu yazılı açıklamayı yaptı: “Yöredeki mahalle sakinleri olarak, Koru’muzun geçmişine ve kültürüne sahip çıkmak amacıyla, restore edilecek atölye binalarına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de katkılarıyla, gerek öğrencilerin gerekse mahallelinin yararlanabileceği bir işlev verilmesini beklemekteyiz. Örneğin sanat-el becerileri atölyeleri, kütüphane, müze ve sergi mekanları gibi eğitim, sanat ve kültürel faaliyetlerin yürütüleceği alanlar yaratılabileceği kanısındayız.”

‘Korunun tamamı korunmalı’
İBB Meclisi CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, yapılan plan değişikliği ile korunun imara açık hale geleceğini düşünenlerden.

Validebağ Korusu’nun korunması gerektiğini vurgulayan Hacıalioğlu, “Tarihi yapılar korunsun ama neden ilave alanlar getiriliyor. Bu doğal alan 354 dönüm. Bu alanın tamamen korunması lazım” dedi.

 

(Diken)

You may also like

Comments

Comments are closed.