Doğa MücadelesiManşet

Danıştay Validebağ’ı inşaata açacak plan iptalini onayladı

0

Danıştay, İstanbul’un son yeşil alanlarından Üsküdar‘daki Validebağ Korusu’nu betona boğacak projenin  ihalesi için 2021 yılında mahkeme tarafından verilen iptal kararını onadı.

Bir önceki AKP‘li Üsküdar Belediyesi, Validebağ için 2021’de için “Koru Rehabilitasyon ve Düzenlemesi Yapım İşi” ihalesi düzenlenmişti. Validebağlıların korunun inşaata açılacağı ve betonlaşacağı gerekçesiyle ihalenin iptali için açtığı davada, iptal kararı verilmişti.

Validebağ davası görüldü: Koru kazandı
Validebağ Savunması: Siz giderken ağaçlar size selam duracak demiştik!
Bir mücadele ve kazanım örneği olarak Validebağ Savunması

Projeyle ilgili yerel mahkemenin iptal kararını Danıştay da onadı.

‘Koruydu, koru kaldı’

“Validebağ Korusu’nu talana açan ihaleyi iptal eden, bu güzel doğal alanın koru olarak kalmasını sağlayan kararı Danıştay da onadı. Karar kesinleşti. Üsküdar Belediyesi’nin AKP’li eski yönetimi tarafından yapılan ihale ile, koruda 500 araçlık otopark, metrelerce yol ve yapılar olacak, koruya beton girecek, doğal yaşama son verilecekti. Bu ihalenin iptaline yönelik karar Danıştay tarafından da onandı. 360 dönümlük cennet bir alan, 1. Derece Doğal Sit Alanı, geleceğimize, canlılara, insanlara, Üsküdarlılara kaldı. Koruya ‘moloz’ dökenler değil, çeyrek asırdır emek verenler kazandı. Validebağ, koruydu; yine koru kaldı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.