DünyaBilim-TeknolojiManşet

Uzayda yaşam arayacak NASA ekibinin kaptanı Betül Kaçar

0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) evrende yeni yaşam arama projesine Türkiyeli bilim kadını Betül Kaçar liderlik edecek. 

NASA’nın yaptığı açıklamada projenin amacı, “evrende yaşam arayışı” olarak özetlendi. Proje kapsamında oluşturulan ekiplerin araştırmaları; kozmik kökenlerden gezegensel sistem oluşumuna, yaşamın kökenleri ve evrim ile Dünya’nın ötesinde yaşam arayışına kadar olan  astrobiyoloji çalışmaları kapsıyor.  

Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenlerin yaşama elverişli olup olmadığının araştırılması için iki büyük yeni araştırma ekibi kurmak üzere UArizona astrobiyoloji araştırmacılarına yaklaşık 12 milyon dolar fon sağlandığı da belirtildi. 

Betül Kaçar kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Çok güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Projemiz NASA’nın yeni oluşturduğu astrobiyoloji merkezlerinden biri olarak seçildi. Önümüzdeki 5 sene boyunca evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yöneteceğim.” 

Gençlere tavsiye: Hadsiz hayaller kurun

2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanından çalışan Betül Kaçar’ın ayrıca Tokyo Teknoloji Enstitüsü Earth-Life Science Institute’ta Doçent unvanı bulunuyor.

Bu konuma seçilen en genç bilim insanı olan Kaçar, masajında, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “İlk 2 milyar yılın biyolojisini araştıracak, yaşamın neden nitrojen kullandığını soracak, cevapları hem laboratuvarda, hem arazide, yapay hem deneysel sistemlerle araştıracağız. Öğrendiklerimizi evrendeki yaşanabilirliğini anlamak için uygulayıp, NASA’nın çalışmalarına destek olacağız.”

Kaçar, gençlere de şu tavsiyelerde bulundu: Hayallerinizin sınırlarını ancak kendinizin çizebileceğini hatırlatıyorum. Çok çalışın, inat edin, direnin. Hadsiz hayaller kurun. Daha da güzel haberlerde görüşmek üzere!

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.