KentManşet

Üsküdar Belediye Başkanı’na iki mahallenin kentsel dönüşümü için ‘sınırsız’ yetki

0

AKP’li Üsküdar Belediyesi Meclisi’nde Mehmet Akif Ersoy ve Yavuztürk mahallelerinin kentsel dönüşüm süreciyle ilgili bir karar alındı.

İlçe meclis gündemine gelen teklifte iki mahallenin kentsel dönüşüm süreciyle ilgili çalışmalarda başkana (Hilmi Türkmen) yetki verileceği ve başkanın yetkiyi dilediği kişiye devredebileceği belirtiliyordu. Teklif, AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. CHP’li üyeler karara itiraz etti.

Yetki devri talebi

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak imzalı habere göre, Üsküdar Belediyesi’nin eylül ayı meclis toplantıları gündemine söz konusu iki mahallenin kentsel dönüşüm projesine ilişkin yetki devri talebi geldi.

Teklifte iki mahallede bölge sakinlerinin “kat karşılığı inşaat yöntemiyle kentsel dönüşüm projesi hazırlanması ve 6306 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm hizmetlerinin belediyece yürütülmesi için yoğun taleplerin geldiği” belirtildi.

CHP: ‘Dilediği kişi’ ifadesi kuşku verici

Belediye kanununa atıfta bulunulan teklifte “belediye başkanına yetki verilmesi ve söz konusu yetkinin belediye başkanı tarafından dilediği kişiye devri”ne ilişkin karar alınması istendi.

Yetki, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla verildi. CHP karara muhalefet şerhi koyarak “ret” oyu kullandı. İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi Nuray Kılıç karara neden “ret” oyu kullandıklarını “Teklifte geçen ‘dilediği kişi’ ifadesi kuşku verici ve dolayısıyla rahatsız edici. Yani bu şekilde her türlü ihtimal söz konusu olabilir. Yetki devri yapma ihtimalinde şahıs isimleri belirtilerek bu teklifin hazırlanması mümkündü” ifadeleriyle açıkladı.

 

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.