KentManşet

Urla’da yapılaşma önü açacak koruma statüsü değişikliği

0

İzmir‘in Urla ilçesinde 15 milyarlık “Yeni Çeşme” adlı proje geliştireceği iddia edilen 4 milyon metrekarelik alan içindeki arazilerin koruma statüsüyle ilgili yeni bir karar açıklandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda şu ifadeler kullanıldı:

“İzmir Urla’da yer alan 38. Grup (Karaköy-Zeytineli Etabı) doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle, Bakanlık Makamının 17 Kasım 2021 tarihli oluru ile ‘Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü koruma Alanı’ olarak tescil edilmiştir.
‘Doğal Sit-Kesin Korunacak hassas Alan’ın tesciline ilişkin idari süreç ise devam etmektedir.”

Yapılaşmanın önü açıldı

Sözcü’nün aktardığına göre böylece bölgede, turizm tesisi, düşük yoğunluklu yerleşim yerleri hatta madencilik yapmanın önü açıldı.

2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan “Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı”nda, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü koruma Alanı”nda yapılabilecekler şöyle sıralanıyor:

  • Turizm tesisleri, yat limanı, tekne imal ve çekek yeri ve depolama tesisi yapılabilir.
  • Düşük yoğunluklu yerleşim yerleri olarak planlanabilir.
  • Yoğunluk, koruma amaçlı imar planlarında belirlenebilir.
  • Madencilik faaliyetleri yapılabilir.
  • Kum, çakıl, taş maden vb. malzeme alınabilir. Bu amaçla ocak açılabilir.
  • Mevcut ruhsatlı yapılar mevcudiyetini korur.
  • Sanayi tesisine izin verilmez ancak mevcut tesisler kullanılabilir.

15 milyar dolarlık proje

Koruma statüsü değiştirilen bölgeyi de kapsayan alan, 13 Eylül 2019’da 1532 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi” olarak ilan edilmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un dev turizm merkezi yapılacağını açıkladığı bölgede geçtiğimiz yıl Suud Albassam Grup’un 15 milyar dolarlık proje geliştireceği iddia edilmişti.

4 milyon metrekare alana yayılan ve “Yeni Çeşme” adı verilen projede, eğlence adaları, yatlar için yeni kanal projesi var.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.