DünyaManşet

Ürdün, IŞİD’in pilotu öldürmesinin ardından Rişavi ve Kerbuli’yi idam etti

0

IŞİD’in rehin tuttuğu Ürdünlü pilot Kasasbe’yi öldürmesinin ardından Ürdün de pilotla takas edilmesi planlanan Sacide Rişavi’yi ve Ziyad Kerbuli’yi idam etti.

4

Rişavi, 9 yıldan daha uzun süredir Ürdün’de hapiste tutuluyor. [Fotoğraf: Al Jazeera]
IŞİD’in uçağının düşmesi sonucu Aralık ayında rehin aldığı Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe ile 2005 yılında Ürdün’de canlı bomba olarak saldırı girişiminde bulunan Sacide Rişavi ile takası gündeme gelmişti. Kasasbe’nin yakılarak öldürüldüğünü gösteren videonun IŞİD tarafından yayınlanmasının ardından Ürdün de Rişavi’yi sabah saatlerinde idam etti.

AFP’ye konuşan Ürdün Hükümet sözcüsü Muhammed Momani, Iraklı kadın intihar bombacısı Sacide Rişavi ve Irak El Kaide üyesi “Ebu Huzeyfe” lakaplı Ziyad Kerbuli’nin yerel saatle 04:00’te idam edildiğini söyledi.

Rişavi, 2005 yılında Ürdün’de canlı bomba olarak saldırı girişimde bulunmuş, ancak üzerindeki bombalar patlamadığı için yakalanmıştı. IŞİD’in Rişavi’nin serbest bırakılması talebi üzerine Ürdün, pilotunun serbest bırakılmasını istemiş pilot Kasasbe’nin durumunun iyi olduğuna dair delil istemişti.

İdamların iki kişi ile sınırlı olmayabileceği belirtiliyor

(Al Jazeera)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.