Doğa MücadelesiManşet

Ünye’de halk siyanürle altın çıkarmak için yapılacak sondaja izin vermedi

0

Ünye Kirazbeli mevkiinde maden için MTA tarafından yapılmak istenen sondaja köylüler izin vermedi.

Ünye Kirazbeli mevkiinde MTA tarafından maden arama sondajı yapılmak istenmesine köylüler karşı çıktı. Pazartesi günü gelen ekibe ruhsat ve izin belgesi soran köylüler çalışmaya izin vermeyince ekip geri dönmüştü. Salı günü jandarma ile gelen MTA ekibine köylüler yine izin vermedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, köylülerin yolu kapatması üzerine Kaymakam Mehmet Yapıcı gelerek köylülerle görüştü. Kaymakam Yapıcı, “Bu işlerin zararlı olduğunu biliyorum ama devlet kararı benim yapabileceğim bir şey yok. Biz gideriz başkası gelir, Bu sondaj çalışması engel olmayın.” dedi.

Ordu Çevre Derneği Başkan Yardımcısı Eren Atasoy da, “Biz toprak bağımsızlığını kaybettikten sonra ne anlamı var. Tarım ülkesi olmaktan çıkıyoruz. Altınlar kasada olduktan sonra ne anlamı var.” dedi.

Köylülerin kararlı tutumu sonrası MTA ekibi sondaj araçları ve malzemelerini alarak gitti. Köylüler kendi aralarında yaptıkları toplantıda, siyanürle altın ayrıştırması sonrası toprakların ne hele geldiklerini gördüklerini belirterek yeni maden sahalarını istemediklerini bu nedenle de sondaja izin vermeyeceklerini dile getirdiler.

(Evrensel)

You may also like

Comments

Comments are closed.