DünyaManşet

Ünlü ‘Afgan Kızı’ fotoğrafındaki Gula, İtalya’ya kaçmayı başardı

0

Fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985’te çekildiği fotoğrafının National Geographic dergisine kapak olmasıyla ünlenen ve  “Afgan Kızı” olarak bilinen Şarbat Gula,  Taliban‘ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından İtalya‘nın başkenti Roma‘ya geldi.

İtalya Başbakanlığı, Şarbat Gula’nın ülkesi Afganistan’dan tahliye programı çerçevesinde ayrılarak İtalya’ya geldiğini açıkladı.

Açıklamada, ağustosta yaşanan olaylardan sonra Gula’nın ülkesini terk etmek üzere yaptığı yardım talebine yanıt olarak, İtalya Başbakanlığı’nın, Afgan vatandaşları için yürürlükte olan tahliye, kabul ve entegrasyon programı çerçevesinde, “Afgan Kızı”nın İtalya’ya seyahatini ayarladığı ve Roma’ya ulaşmasını sağladığı vurgulandı.

“Afgan Kızı”nın hikayesi

Meşhur fotoğraf çekildiği 1985 yılında Peşaver’deki bir mülteci kampında henüz 13 yaşında olan Gula’nın hikayesi, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kalmasıyla başladı.

Hemen herkesi etkileyen fotoğraftaki kızın kim olduğu uzun süre bulunamadı. 2002 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken McCurry’nin de aralarında bulunduğu bir National Geographic ekibi, Gula’yı bulabilmek için Afganistan’a gitti. Ekip, Afganistan’ın ücra bir bölgesinde Gula’ya ulaşmayı başardı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.