ManşetDünyaEkoloji

Uluslararası şirketlerden plastik üretimini durdurmak için küresel mutabakat çağrısı

0

Coca Cola ve Pepsi gibi uluslararası markaların da yer aldığı uluslararası şirketler Pazartesi günü, petrol endüstrisi için önemli bir büyüme alanı olan plastik üretiminde kesintileri içeren plastik kirliliğiyle mücadele için küresel bir anlaşma yapılması çağrısında bulundu.

Hükümet yetkilileri, plastik atık kriziyle mücadeleye yönelik bir anlaşma sağlanması müzakerelerine başlamak için bu yıl Birleşmiş Milletler Çevre Meclisi Konferansı’nda (UNEA 5.2) bir araya gelecek.

John Geddie ve Joe Brock‘un Reuters‘ta yayımlanan haberine göre, anlaşmanın atık yönetimi ve geri dönüşüme mi odaklanacağı yoksa büyük petrol ve kimya firmalarının ve ABD gibi büyük plastik üreticisi ülkelerin direnişiyle karşılaşacak yeni plastik üretimini kısıtlamak gibi daha sert adımlar mı içereceği belirsizliğini koruyor.

Ortak bildiriye 70’den fazla uluslararası şirket imza attı. İmzacılar arasında şampuandan çikolataya, tek kullanımlık plastikteğe kadar sayısız ürün satan Unilever ve Nestle gibi şirketler ile perakendeci Walmart ve Fransız bankası BNP Paribas yer alıyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.