Hayvan HaklarıManşet

Uluslararası Doğa Koruma Birliği, “Pandalar artık daha güvende”

0

Dünya tehdit altındaki türler listesinde, pandaların durumu ‘tehlikede’ statüsünden ‘duyarlı’ statüsüne yükseldi.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’de pandanın statüsünü ‘tehlikede’den biraz daha iyi bir durumu işaret eden ‘duyarlı’ statüsüne geçirdi. IUCN, son 10 yılda panda nüfusundaki yüzde 17’lik artışa dikkat çekerek, 2014’teki son sayıma göre Çin’de doğal ortamında yaşayan 1.864 panda olduğunu vurguladı. Panda sayısındaki artış, doğa koruma çalışmalarının sonuç verdiğini gösteriyor.

26

WWF Genel Direktörü Marco Lambertini, “Aynı WWF logosu gibi, panda 50 yıldan uzun bir süredir dünyadaki doğa koruma çalışmalarının sembolü. Bugün pandanın tükenme tehlikesinden bir adım daha uzaklaştığını öğrenmek, yaban hayatı korumaya adamış insanlar için çok heyecan verici bir haber” açıklamasını yaptı. Lambertini, “Pandanın durumundaki iyileşme; bilim, siyasi irade ve ilgili bölgelerde yaşayan insanların bir araya gelmesi halinde dünyanın yaban hayatını koruyabileceğimizi ve biyolojik çeşitliliği artırabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Pandanın statüsündeki bu gelişme Çin hükümetinin on yıllardır sürdürdüğü koruma çalışmalarının başarılı olduğunu gösteriyor. Tehlike altındaki türler için yapılan yatırımların karşılığının alındığına dikkat çeken WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Şüphesiz herkes bu başarıyı kutlamalı ancak pandalar hala Kırmızı Liste’de ve doğal ortamında yaşayan sadece 1.864 panda var. Panda için yürütülen ve olumlu sonuçlanan çabalar, dünyada koruma altına alınmayı bekleyen ve kritik derecede tehlike altındaki birçok önemli tür için örnek olmalı” dedi.

Tolga Baştak, “Uzun soluklu koruma çalışmaları gösteriyor ki bu tip başarılar güçlü bir işbirliği ve sabırla elde edilebiliyor. Başarıların kalıcı olabilmesi için hükümetlerin doğa koruma çalışmalarına daha fazla yatırım yapması, yöredeki insanlarla daha güçlü işbirliklerinin kurulması ve özel sektörün bu çabaları desteklemesi şart” şeklinde konuştu.

WWF, yaklaşık 40 yıldır Çin hükümetiyle birlikte pandayı ve yaşam alanlarını koruma altına almak için çalışıyor. Bu işbirliği kapsamında panda koruma alanlarının yaratılması, ayrı düşen panda nüfuslarının birleştirilmesi ve yöredeki insanlara sürdürülebilir geçim kaynakları yaratarak, onların orman üzerindeki etkilerinin azaltılması için çeşitli çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmaların sonucunda, panda nüfusunun yaklaşık üçte ikisini barındıran panda koruma alanlarının sayısı 67’ye çıktı. Bu alanlar aynı zamanda bambu ormanlarının, dolayısıyla birçok farklı türün korunmasına da katkı sağlıyor.

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.