ManşetTarım-GıdaTürkiye

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üretici ile market arasındaki fiyat farkı dokuz kata yaklaştı

0

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini açıkladı.

Bayraktar, kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının dokuz kata yaklaştığını kaydetti.

‘Yetersiz gübre kullanımı büyük bir risk’

TZOB Genel Başkanı, 2021 yılında kuraklığın etkisiyle tarım sektörünün küçüldüğünü, önümüzdeki yıl da kuraklıkla birlikte yetersiz gübre kullanımının da büyük bir risk olarak görüldüğü ifade etti.

Bayraktar ayrıca, Rusya’nın domates ithalatındaki kota uygulamasından sonra çeşitli tarım ürünlerinin girişini de “kalıntı” sebebiyle yasakladığı gibi üzüm, biber, erik, nar ve kabak gibi ürünlere de girişte analiz şartı getirildiğini bildirdi.

‘Gübre fiyatının yüzde 50’si destek olarak verilmeli’

Şemsi Bayraktar, artan talep dolasıyıyla gübre fiyatlarında yaşanan artışla birlikte kur artışından dolayı üreticilerin gübre kullanmadan ekim yaptığını, bu durumun verim düşüşüne neden olduğunu ve dolayısıyla tarım ve gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışının tüketicileri etkilediğini ifade etti. Gübre fiyatlarındaki artış karşısında desteklerin artırılması gerektiğine işaret eden Bayraktar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bu sene kuraklığın etkisiyle küçülen tarım sektöründe, önümüzdeki yıl kuraklığın yanında yetersiz gübre kullanımı da büyük bir risk olarak görülmektedir. Son bir yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 441, üre gübresi yüzde 394, amonyum nitrat gübresi yüzde 373, DAP gübresi yüzde 259 ve 20.20.0 kompoze gübresinde yüzde 236’lık bir artış yaşandı. Bu dönemde mazot fiyatı yüzde 38, besi yemi yüzde 51,4, süt yemi yüzde 60, elektrik fiyatları ise yüzde 56 oranında arttı. Tarımsal sulamada kullanılan elektrikte fonların kaldırılması yerinde bir karar olurken, vergilerin de en kısa zamanda kaldırılması gerekmektedir.

Gübre fiyatlarının anormal artışı karşısında destekler artırılmalı mazotta olduğu gibi gübre fiyatının yüzde 50’si destek olarak verilmeli, destek verilmeyen karma yem ve bitki koruma ürünlerine de destek getirilmelidir. Ülkemizde ithal enflasyonun ve stokçuluğun panzehiri üretimdir. Üretimi artırmaktan başka çaremiz yoktur.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.