LGBTİ+ManşetTürkiye

Tutuklu eşcinsel mahpus Fabien Azoulay’a yapılan homofobik saldırılar Meclis gündeminde

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, yasaklanmış bir narkotik ürünü ithal ettiği gerekçesiyle yaklaşık dört yıldır Türkiye’de tutuklu bulunan eşcinsel mahpus Fabien Azoulay hakkında, cezaevinde maruz bırakıldığı kötü muamele ve homofobik saldırılara ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘ün yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı‘na soru önergesi verdi.

2019 yılında Maltepe Cezaevi‘nde bulunduğu sırada homofobik saldırıya uğrayan Azoulay’ın vücudunda ikinci derece yanıklar oluştuğunun belirtildiğini hatırlatan Kılıç, nefret suçu bağlamında değerlendirilmesi gereken bu eylemler hakkında belirtilen suç tipinin ne olduğunu sordu.

‘Başlatılmış bir soruşturma var mı?’

HDP’li Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  • Fabien Azoulay isimli Fransız vatandaşının cezasının infazı amacıyla götürüldüğü Maltepe Cezaevi‘nde kötü muamele ve şiddete maruz kaldığı Türkiye-Paris Büyükelçisi tarafından doğrulanmıştır. Konuya dair Bakanlığınıza bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılmış bir soruşturma var mıdır?
  • Fabien Azoulay’ın maruz kaldığı kötü muamele, homofobik saldırının ardından yargılanan fail 1 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. Nefret suçu bağlamında değerlendirilmesi gereken bu eylemler hakkında belirtilen suç tipi ne olmuştur?
  • 2019 yılının Kasım ayında Maltepe Cezaevi’nde bulunduğu esnada eşcinsel olduğu gerekçesiyle homofobik bir saldırıya uğrayan mahpusun vücudunda ikinci derece yanıklar oluştuğu belirtilmiştir. Bu saldırıyı gerçekleştirenler arasında şüpheli olarak cezaevi personelinin ifadesine başvurulmuş mudur?
  • Fransa ve Türkiye’nin 1980’li yıllardan bu yana taraf oldukları “Hükümlülerin Nakline Dair Avrupa Sözleşmesi” kapsamında, Azoulay’nin mahkumiyetinin kalan infaz süresinin Fransa’da devamı amacıyla Mayıs 2019’da avukatları tarafından yapılan nakil başvurusu neden kabul edilmemiştir?

Fabien Azoulay

  • Mahpusun avukatlarının aktarımına göre yargılama sürecinde her biri yaklaşık beş dakika süren duruşmalar gerçekleşmiştir. Bu durum adil yargılanma hakkının ihlali değil midir?
  • Mahpusun önce Maltepe Cezaevinde daha sonra şu an bulunduğu Giresun Cezaevinde yaşamış olduğu şiddet ve kötü muamele eylemleri eşcinsel ve Yahudi kimliğine sahip olduğu gerekçesiyle mi gerçekleşmiştir?
  • Türkiye cezaevlerinde bulunan mahpusların kaçı yabancı uyrukludur?
  • Türkiye cezaevlerinde bulunan mahpusların kaçı cinsel kimliğine dayalı olarak şiddete maruz bırakılmıştır? Kaçı soruşturulmuştur?
  • Türkiye cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü mahpusların içerisinde bulunan LGBTİ+ bireylerin hakları konusunda Bakanlığınız ne tür çalışmalar yapmaktadır?

Ne olmuştu?

2017 yılında Fransa vatandaşı, yahudi ve eşcinsel Fabien Azoulay, yasaklanmış bir narkotik ürünü ithal ettiği gerekçesiyle 16 yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Neredeyse dört yıldır hapiste olan Azoulay, bu süre zarfında yakınlarına ve ailesine tacize uğradığını, kötü muamele gördüğünü ve tehdit edildiğini söyledi.

Azoulay’ın avukatları ve ailesi, 2017 yılından beri Azoulay’ın Fransa’ya geri gönderilmesi için mücadele ediyor.

Şu an da Giresun Hapishanesi‘nde bulunan Azoulay’ın Türkiye’deki ceza mahkemesi tarafından hükmedilen cezasının infazına Fransa’da devam edilmesi için kampanya başlatıldı.

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.