EkonomiManşetTarım-Gıda

Türkşeker, şeker fiyatlarına yüzde 25 zam yaptığını duyurdu

0

Türkşeker, şeker fiyatlarına zam yaptığını açıkladı. Böylece KDV hariç kilogramı 3,93 TL’den satılan kristal şeker fiyatı 4,91 TL olurken, kristal şekerin KDV dahil fiyatı ise 5,30 TL’ye yükseldi.

Bu artışla birlikte, 212 TL olan kristal şekerin 50 kilogramlık çuval fiyatı da 265 TL’yi geçti.

‘Herhangi bir arz problemi yok’

Türkşeker, piyasada şeker bulunamadığına yönelik iddialara dair yaptığı açıklamada, piyasada bazı firmaların fiyatları yükselterek ürün satmalarından dolayı böyle bir ortam oluştuğunu ve herhangi bir arz probleminin olmadığını kaydetmişti:

TÜRKŞEKER 2020-2021 üretim döneminde birçok fabrikasında tüm zamanların rekorunu kırmıştır. 2021-2022 yılı üretim döneminde TÜRKŞEKER, yaklaşık 400 bin ton şeker üretmiş olup, bu miktar Kooperatif ve Özel Sektör fabrikalarının üretimiyle birlikte toplamda 1 milyon 150 bin ton civarındadır.

TÜRKŞEKER aynı zamanda, iç piyasaya yönelik üretim sorumluluğunun üzerinde 135 bin ton da ihracat amaçlı şeker (C Şeker) üretmiştir. 300 bin ton ihraç amaçlı şekeri de özel sektör şirketleri üreterek, toplamda tüm şeker sanayinde 435 bin ton ihraç amaçlı şeker üretilmiştir.

Çeşitli basın organlarında şekerde arz problemi olduğuna dair iddialar doğru değildir. Herhangi bir arz problemi bulunmamaktadır. Piyasada bazı firmaların fiyatları yükselterek ürün satmalarından dolayı böyle bir ortam oluşmuştur. TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarını belirlerken gerek vatandaşımıza uygun fiyatlara ürün sunma, gerekse sanayicimizin hammadde girdi maliyetlerini minimize etme hassasiyeti ile belirlemektedir.

Pancar ve şeker üretiminde son yıllarda yakalanan bu ivmenin korunması ve daha ileriye taşınması hususunda TÜRKŞEKER, gerekli adımları bugüne kadar atmış olup, faaliyetlerini de bu perspektifte devam ettirmektedir.”

Şeker fiyatlarına zam yapılamıyordu

2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile Türkşeker’in bünyesindeki 10 şeker fabrikası özelleştirilmiş, geriye kalan 15 şeker fabrikası ile makine fabrikaları ise özelleştirme kapsamından çıkarılarak Varlık Fonu‘na devredilmişti.

Türkşeker’in Varlık Fonu’na devredildikten sonra hangi bakanlığa bağlanacağı belli olmadığı için Yönetim Kurulu oluşturulamamış, bu sebeple de şeker fiyatlarına zam yapılamamıştı.

Şekere zam yapılmadığı için artan maliyetlerden dolayı fabrikaların şeker satışlarını durdurma noktasına getirdiği öğrenilirken, Türkşeker’in geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı‘na bağlanmasıyla birlikte şirketin Yönetim Kurulu oluşturuldu ve şeker fiyatları yeniden belirlendi.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.