İklim KriziManşet

Türkiye’de son 50 yılın en sıcak altıncı ağustosu yaşandı

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün verilerine göre Türkiye geçtiğimiz ay, son 50 yılın en sıcak altıncı ağustosunu yaşadı. Ülke genelinde uzun yıllar ağustos ayı ortalama sıcaklığı 24,5 derece iken geçtiğimiz ay 26 derece olarak hesaplandı.

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz temmuz ayının ise son 50 yılın en sıcak ikinci temmuzu olduğu belirtilmişti.

En yüksek sıcaklık Cizre’de

Ağustosta ortalama sıcaklıklar Türkiye’nin batı ve güney kıyılarında mevsim normallerinin üzerinde, diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.

Ağustosta en düşük sıcaklık 5,2 derece ile Sivas‘ın Kangal ilçesinde, en yüksek sıcaklık ise 47,5 dereceyle Şırnak‘ın Cizre ilçesinde kaydedildi.

Cizre’de sıcaklıktan dolayı sokaklar boş kalmıştı.

Marmara Bölgesi

AA’nın aktardığına göre ağustosta ortalama sıcaklıklar, Bilecik ve Lüleburgaz çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Marmara Bölgesinin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23,9 dereceydi. Geçen ay bu değer 25,9 derece olarak kaydedildi. Bölgede en düşük sıcaklık 13 dereceyle Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 40 dereceyle Uzunköprü‘de tespit edildi.

Ege Bölgesi

Ege Bölgesinde ortalama sıcaklıklar, Kütahya, Afyonkarahisar, Tavşanlı, Emirdağ çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Sıcaklıklar bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde hesaplandı.

Bölgenin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 25,8 derece iken geçen ay 28 derece oldu. Bölgede en düşük sıcaklık 9 derece olarak Tavşanlı‘da, en yüksek sıcaklık ise 45,5 dereceyle Marmaris‘te kaydedildi.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesinde sıcaklıklar, Beyşehir, Antakya, Göksun, Elmalı, Mut, Erdemli çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde hesaplanırken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

Bölgenin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26,9 dereceydi. Geçen ay ise ortalama sıcaklık 28,8 derece olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık 8,4 ile Göksun‘da, en yüksek sıcaklık ise 46,1 dereceyle Köyceğiz‘de görüldü.

İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesinde ortalama sıcaklıklar, Çankırı, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Polatlı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.

Bölgenin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22 derece iken geçen ay bu değer 23,1 derece olarak hesaplandı. Bölgede en yüksek sıcaklık ise 39,4 dereceyle Kırıkkale ve Polatlı‘da termometrelere yansıdı.

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Bölgesinde ağustosta en düşük sıcaklık 9,2 derece ile Kastamonu‘da görüldü. Karadeniz Bölgesi’nde ise ortalama sıcaklıklar, Akçakoca, Bartın, Zonguldak, İnebolu, Sinop, Samsun, Artvin, Düzce, Çorum, Osmancık çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gözlendi.

Bölgenin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22,4 dereceyken, geçen ay bu değer 23,7 derece olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık 9,2 dereceyle Kastamonu’da, en yüksek sıcaklık ise 41 dereceyle Boyabat‘ta tespit edildi.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Doğu Anadolu Bölgesinde Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Bingöl, Karakoçan, Solhan, Malazgirt, Palu, Doğanşehir çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

Bölgenin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22,8 dereceyken geçen ay 23,9 derece olarak hesaplandı. Bölgede en düşük sıcaklık 6,5 dereceyle Sarıkamış‘ta, en yüksek sıcaklık ise 40,8 dereceyle Palu‘da kaydedildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ortalama sıcaklıklar, Siirt, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Mardin, Şırnak, Cizre, Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.

Bölgenin ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 30,3 dereceydi. Geçen ay bu değer 31,4 derece olarak hesaplandı. Bölgede en düşük sıcaklık 16,6 derece ile Birecik‘te görüldü.

Avrupa da en sıcak yaz

Avrupa Birliği‘ne bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi geçtiğimiz günlerde paylaştığı verilerde Avrupa kıtasının kaydedilmiş en sıcak yazı bu yıl yaşadığını söylemişti.

Avrupa’da temmuz ve ağustos aylarında ortalama hava sıcaklığı 1991-2020 ortalamasından yaklaşık 1 derece daha yüksek ölçüldü. Ayrıca, bu yılın ağustos ayı, 2017’nin ağustos ayıyla birlikte en sıcak üçüncü ay olarak kaydedildi.

Sıcaklıklardaki önceki yıllara kıyasla gözlemlenen artış atmosferde biriken seragazı emisyonlarının neden olduğu küresel iklim değişikliğinin doğrudan bir sonucu.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.