İklim KriziManşet

Avrupa kıtasının en sıcak yazı bu yıl yaşandı

0

Avrupa Birliği‘ne bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin analizlerine göre, Avrupa’da temmuz ve ağustos aylarında ortalama hava sıcaklığı 1991-2020 ortalamasından yaklaşık 1 derece daha yüksek ölçüldü.

Veriler, bu yaz sıcaklığın daha önce en sıcak yazların kaydedildiği 2010 ve 2018’den 0,1 derece daha yüksek ölçüldüğünü gösterdi.

Ağustos, en sıcak üçüncü ay oldu

Ayrıca, bu yılın ağustos ayı, 2017’nin ağustos ayıyla birlikte en sıcak üçüncü ay olarak kaydedildi. AA’nın aktardığına göre bu yıl ağustos ayı, 1991-2020 ortalamasından 0,3 derece daha sıcak geçti.

Daha önce yapılan açıklamada ise bu yılın temmuz ayının geçtiğimiz temmuz ayıyla birlikte küresel olarak kaydedilen en sıcak üçüncü temmuz olduğu belirtilmişti.

Akdeniz’de rekor seviyeye ulaştı

Avrupa kıtası genelinde sıcaklığın değişkenlik gösterdiği, hava sıcaklığının Akdeniz’de rekor seviyeye ulaşırken kıtanın kuzeyinde ortalamanın altında kaldığı belirtildi. Kıtanın doğusunda da sıcaklık bu yaz ortalamanın üzerinde seyretti.

Copernicus İklim Değişikliği Servisinin verileri karada ölçülen hava sıcaklıklarını gösteriyor. Servis, iklim ortalamalarını hesaplarken Dünya Meteoroloji Örgütünün tavsiyesine uyarak son 30 yıllık dönemi dikkate alıyor.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.