Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Türkiye’de koronavirüs: Üç ayda 20 milyon kişi aşılanabildi, günlük doz 30 bine düştü

0

Türkiye’de koronavirüs salgını kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı üç ayda 20 milyona ulaşabildi. Sağlık Bakanlığı’nın “https://covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan verilere göre, bugün itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 12 milyon 221 bin 644, ikinci doz aşısı 7 milyon 800 bin 11 oldu, böylece toplam doz miktarı 20 milyon olarak kayıtlara geçti.

Birinci ve ikinci doz aşılamaların toplam sayısı İstanbul‘da 3 milyon 174 bin 795, Ankara’da 1 milyon 599 bin 758, İzmir’de ise 1 milyon 355 bin 78 doz.

Bugüne kadar tedarik edilen CoronaVac aşısının miktarı 26 milyonu bulurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 milyon BioNTech aşısının da haziranda Türkiye’ye getirilmesinin planlandığını söyledi.

Günlük doz sayısı da düştü

Sağlık Bakanlığı’nın dört aşamalı aşı takviminde birinci aşamada yer alan 65 yaş ve üstü kişiler, sağlık çalışanları, yaşlı, engelli ve koruma evlerinde kalanlar ile buralarda çalışanların aşılamaları tamamlandı. İkinci aşamada yer alan 60 yaş ve üzeri bireyler ile üçüncü aşamada yer alan bazı kronik hastaların aşılanması sürüyor.

Türkiye’de aşılama Bakan Koca’ya 13 Ocak 2021 tarihinde aşı vurulmasıyla başlamıştı. Toplumsal bağışıklık düzeyine ulaşabilmek için yaklaşık 60 milyon kişinin aşılanmış olması gerektiği belirtiliyor.

Ancak aşı sırası gelenlerin bir bölümünün aşı randevusu almadığı belirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemde açılan aşı kapasitelerinin çok az bir bölümüne randevu alındığını açıklamış; iftardan sonra da aşı yapıldığını belirterek sırası gelenlerin aşı olmasını istemişti. Günlük yapılan aşı sayısı da 30 bin civarına geriledi.

You may also like

Comments

Comments are closed.