TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

Türkiye’de koronavirüs: 24 kişi öldü, 1492 yeni vaka; yeni kısıtlama yok

0

Koca’nın açıklamalarından satır başları özetle şöyle:

 • Başlattığımız normalleşme süreci yakında bir ayını dolduracak. Zor dönemi aştığımız konusunda iyimserlik içerisindeyiz. Önümüzdeki günler aydınlık olacaktır. Kontrollü sosyal hayatın gereklerini yerine getirdikçe hayat kalitemiz artacak. Mevcut durum korunması gereken bir kazanımdır. Bu mücadelede özlediğimiz ne varsa tek tek geri döneceğiz.
 • Virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır. Yaz aylarında virüsün yayılma hızında azalma olmadı. Virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt yoktur.

Maske uyarısı

 • Koronavirüsün hayatımızın sevk ve idaresini elimizden alan güç olmasını çıkarmak zorundayız. Hastalık ihtimaline karşı bazı kısıt uygulamalarını zorunlu tutmak zorundayız. Bazı ortamlarda koruyucu maske kullanımımızı zorunlu kılıyor. Elzem bir tedbirdir. Bu tedbir aynı sosyal ortamda birbiriyle etkileşim halinde olan kişiler tarafından alınmalıdır, birimiz takmıyorsak hepimiz risk alıyoruz demektir. Maske takmayanların maske kullananlara karşı sorumluluğu vardır, maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Örneğin bankta denize karşı yalnız oturuyorsak, maske gerekli değildir. Maskeyi gerekli durumlarda uygulayalım ki zamanla bıkkınlığa yol açmasın. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz günlerdeki en yüksek vaka sayısı açıklaması bizi uyarıyor. 62 il merkezinde maske zorunluluğu getirilmiştir. Mecburiyet olan illerde sorumluluk kat kat fazladır.
 • Sıcak yaz günlerindeyiz, bu havada maske kullanmak kolay değil, zorluk yaşıyoruz. Lütfen sıcaklara yenilmeyelim. Sıcaklara yenilirsek vaka sayısını artacağını unutmayalım. Yaz ayları konusunda ikinci uyarımız, salgının bilgi birikiminden ortaya çıkan husus koronavirüsün yaz aylarında da yayılma hızında azalma olmadı. Yaz boyu dikkati elden bırakmayın.
 • Sonbaharda dünyadaki risk beklentisi bizi tedbirlerin sürekliliği konusunda uyarıyor.
 • Büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlar virüse karşı halen risk grubunda. Bu gruptakilerin ve yakın çevresi konunun ciddiyetini unutup tedbirleri aksatmamalı, aynı hassasiyeti koruyalım.

‘Sınavın şimdi yapılması doğru görünüyor’

 • (YKS) Sağlık yönünden sınava uygun şartların hazırlanması konusunda bizler elimizden geleni yaptık. Bilim Kurulu sınav tedbir rehberi hazırladı. Okul girişlerindeki yığılmalarda aileler etkili. Yetişkin yaşlarda sizlerin gireceği bu sınavda yığılmaların daha az olacağını öngörüyoruz. Salgın söz konusu olduğunda bir, iki ay sonrasını görmek zordur. Sınavın ertelenmesi durumunda risk bugünden çok daha büyük olabilirdi. Sınavın ne getireceği meçhul bir zamandansa şimdi yapılması doğru görülmektedir.

‘Henüz birinci dalganın içindeyiz’

 • İkinci dalgayı yaşamadığımızı rahat söyleyebiliriz. Birinci dalganın etkilerini görüyoruz. Dünyada birinci dalganın etkisi devam ediyor. Özellikle bu dönemde bazı bölgelerde vaka sayıları daha da artıyor. Daha öncesine göre de vaka sayılarımızın artışına rağmen yoğun bakıma giren ve vefat eden hastamız azalıyor. Daha önce yoğun bakımda yüzde 53 oranında hastamızı kaybederken, şimdi yüzde 2’ye düştü.
 • Eskiye göre hastane yükümüz daha az. Yoğun bakıma giren, entübe olan, entübe hastanın vefat etme oranı giderek düşüyor.
 • Vefat edenlerin yaş ortalamasının yükseldiğini görüyoruz. 16 Mayıs’tan önce ortalama vefat yaşı 71 iken 74’e kadar çıktı.
 • PCR ve Antikor testleri kapsamında toplam 153 bin kişi taranacak. An itibariyle 118 bin kişi testlere tabi tutulmuştur. Pozitif bulduğumuz oran 1000’de 2.8’dir. Oldukça düşük bir rakamdır. Toplumun bağışıklığı yüzde 1’in altındadır.
 • Önümüzdeki dönemde yeni bir kısıtlamayı Bilim Kurulu’nda gündemimize almadık ve şu an düşünmüyoruz. İller, ilçeler, köyler bazında birtakım kısıtlamaları il hıfzıssıhha kurulları alabilir.
 • Kurban Bayramı’nda kısıtlılık olabileceğini şimdiden söylemem zor, ama kısıtlılığın Ramazan Bayramı’ndaki gibi olmayacağı kanaatindeyim.
 • (Covid-19 aşısı) Rusya ve Çin’le klinik çalışmayı birlikte yapma noktasında genel bir yaklaşım içindeyiz. Rusya ile daha ilerideyiz.

1492 kişiye daha tanı konuldu

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de koranavirüse ilişkin son verileri de paylaştı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 1492 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 24 kişi vefat etti. Böylece toplam vaka sayısı 191 bin 657, can kaybı 5 bin 25 oldu. 1386 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı ise 164 bin 234’e yükseldi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.