ManşetDoğaEkoloji

Türkiye’de 19 ayda 4132 orman yangını yaşandı

0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği, orman yangınları ile ilgili sorulara Bakan yanıt verdi. Gürer’in  “Ülkemizde 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen orman yangını sayısı ne kadardır? Bu yangınların tahrip olan yeşil alan miktarı ve ağaç sayısı ne kadardır?” sorusuna cevap veren Bakan yanan ağaç sayısını söylemezken, çıkan yangınların sayısı hakkında şu cevabı verdi:

 01.01.2018-27.09.2019 tarihleri arasında 4132 orman yangını meydana gelmiştir. Bu yangınlarda zarar gören orman alanı 9636 hektardır. Orman yangınlarının tespiti ve müdahalede teknolojiden yararlanılmaktadır. İHA’lardan deneme amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca ormanların insansız otomatik yangın tespit yapabilen kameralar yerleştirilmektedir.

‘Zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele yapmıyoruz’

CHP Milletvekili’nin “Ülkemizde son beş yılda orman yangınları başta olmak üzere orman bitkilerindeki hastalık ve zararlılara karşı mücadele metotlarında ne gibi değişiklikler yapılmıştır?” sorusunu da yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Doğaya en yakın mücadele türü olan biyolojik mücadeleye önem verilerek, Orman Genel Müdürlüğünde son beş yılda 11 adet yeni laboratuvar kurulmuş olup, ülke genelinde 46 adet laboratuvarda zararlı organizmalarla mücadele amaçlı faydalı böcek ve parazitoit üretilmektedir. Üretilen faydalı böcek ve parazitler zararlıların bulunduğu ormana bırakılarak biyolojik mücadele yapılmaktadır. Ormanlarımızda zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele yapılmamaktadır.” dedi.

‘291 milyon 332 bin ağaçlandırma yapıldı’

Bakana yöneltilen “Ülkemizde son iki yılda yapılan ağaçlandırma ve rehabilitasyon faaliyetleri hangi aşamadadır?” sorusuna da Bakan Pakdemirli tarafından yanıt verildi.

Pakdemirli “Türkiye genelinde 2018 ve 2019 yıllarında toplam; 334.600 hektar alanda çalışma yapılarak 291 milyon 332 bin adet fidan toprakla buluşturulmuş olup bu fidanların çoğunluğu ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik {Ağaçlandırma, erozyonla mücadele, bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi, özel ağaçlandırma ve suni tensil) ormancılık tesis çalışmalarda olmak üzere bir kısmı da karayolu/köy yolu kenarı, okul/hastane/ibadethane/ üniversite bahçesi ve mezarlık ağaçlandırmalarında (boylu fidanlar) kullanılmıştır.” dedi.

465 kişiye idari yaptırım

Ömer Fethi Gürer, Anız yangınları ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelik de  “2017 ve 2018 yılında bu bağlamda idari para cezası verilen kişi sayısı ve idari para tutarı ne kadar olmuştur? Anız yakılması sonucu meydana gelen orman yangını var mıdır? Yanan alan, ağaç sayısı ve ekonomik zarar ne kadardır? Bu bağlamda görevini yapmadığı için kamuda görevli ya da muhtar olarak ceza alan var mıdır?” sorusunu iletti.

Bakan Kurum, 2017 yılı anız yangını nedeniyle 609 kişiye, 2018 yılında 679 kişiye, 27.11.2019 tarihi itibari ile 2019 yılında anız yangını nedeniyle 465 kişiye idari yaptırım uygulanması yapıldığını belirtti. Diğer sorular yanıtsız kaldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.