DünyaKoronavirüs SalgınıManşet

Türkiye, seyahat kısıtlamalarında Fransa’nın yeniden kırmızı listesine geçti

0

Fransa, koronavirüs salgınını önlemek amacıyla seyahat kısıtlaması listesinde güncelleme yaptı ve Türkiye‘yi kırmızı listeye ekledi.

Türkiye, 28 Ağustos itibariyle yeniden kırmızı listeye dahil olacak.

‘Turuncu bölgeden kırmızı bölgeye’

Konuya ilişkin Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği‘nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonunun dolaşım alanlarını belirleyen 26 Ağustos 2021 tarihli kararname ile; Fransa ve Türkiye arasındaki seyahatlerde, Türkiye 28 Ağustos saat 23:59’dan itibaren turuncu bölgeden yeniden kırmızı bölgeye geçiyor.”

Ülkeler üç listede değerlendiriliyor

Fransa, salgının durumu açısından ülkeleri yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere üç listede değerlendiriyor.

Yeşil listedeki ülkelerde virüsün aktif olarak yayılmadığı ve salgının endişe yaratmadığı kabul ediliyor. Bu listede bulunan ülkelerden gelen kişilere seyahat kısıtlaması uygulanmazken, bu ülkelerden Fransa’ya giriş yapmak isteyen kişilerin koronavirüs aşısı olmaması halinde de sadece koronavirüs testi yaptırması isteniyor.

Turuncu listede bulunan ülkelerde de koronavirüs salgınının aktif şekilde yayıldığı ancak kontrol altında tutulduğuna dair bir ön kabul var.

Bu ülkelerden Fransa’ya gelmek isteyen ve aşı olan kişilerin ülkeye girişlerinde zorunlu sebep belirtmesine gerek yok. Ancak, negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

Aşı olmayan kişilerin de ülkeye girişte zorunlu seyahat sebeplerinden birisinin belirtilmesi, negatif test sonucunu ibraz etmesi ve kendini yedi gün izole etmesi gerekiyor.

Kırmızı listedeki ülkelerde ise virüsün aktif şekilde yayılmakla beraber salgının endişe verici olduğu kabul ediliyor.

Bu listedeki ülkeler Fransa’ya ancak zorunlu haller dahilinde giriş yapabiliyor. Kişilerin ülkeye girişlerinde negatif koronavirüs testini ibraz etmesi ve aşı olmadıysa zorunlu olarak 10 gün karantinada kalması gerekiyor.

Fransa’da toplam vaka sayısı 6 milyon 693 bin 19, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 113 bin 775.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.