ManşetTürkiye

Türk İş, yoksulluk ve açlık sınırını açıkladı

0

Türk-İş’in araştırmasına göre Türkiye’de yoksulluk sınırı kasım ayında, 4 bin liraya dayandı. Açlık sınırı ise 1.225 liraya yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasının kasım ayı verilerine göre, taze sebze fiyatındaki artıştan kaynaklı olarak, bir önceki aya göre yüzde 1.61 artışla, dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.225 liraya, yoksulluk sınırı da 3.990 liraya çakarak 4 bin liraya dayandı.

37...

Geçen yıl Kasım ayında açlık sınırı 1,065 lira, yoksulluk sınırı da 3,470 lira seviyesindeydi. Bu veriler ile açlık ve yoksulluk sınırları bir yılda yüzde 15.0 düzeyinde yükseldi.

Türk-İş’in aylık raporunda, bu yıl yaz aylarında beklendiği kadar mevsimsel düşüş yaşanmayan yaş-sebze ve meyve grubundaki fiyat artışının, sonbahar-kış şartlarıyla birlikte hızlı yükselişe devam ettiği bildirildi.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının bir önceki yılın aynı ayına göre 160 lira ve yaşam maliyeti ise 519 lira artış gösterdiğine işaret edilen Türk-İş raporunda, “Bir işçinin, sadece kendisi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bir önceki yıla göre 46 lira, temel ihtiyaçları için yapması gereken toplam harcama ise 276 lira artış gösterdi” denildi

(Al Jazeera, Türk İş)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.