Koronavirüs SalgınıGündemManşetSağlık

Türk Eczacılar Birliği: Özel maskeler reçete karşılığı satılacak

0

Türk Eczacılar Birliği (TEB) koronavirüs tedbirlerine ilişkin yayımladığı ‘çok acele’ notlu yazıyla N95, FFP2 ve FFP3 tipi maskelerin reçete karşılığında eczanelerden temin edilmesine karar verildiğini duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVİD-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir.

Bakanlığımızca Ülkemizde COVİD-19’un yayılmasını önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise Kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim”

Öte yandan internet sitelerinde yüksek koruma sağlayan bu maskelerin satışı halen yapılıyor. Her geçen gün fiyatların yükseldiği online ticaret konusunda bir önlem alınıp alınmayacağı ise henüz belli değil.

You may also like

Comments

Comments are closed.