Türkiyeİfade ÖzgürlüğüManşet

TÜİK’ten izinsiz istatistik açıklayana hapis düzenlemesi geliyor

0

Türkiye‘de ekonomi araştırmacıları, göstergelere ilişkin resmi olmayan verileri, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  onayını almadan yayınlarlarsa üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

Bloomberg‘den Fırat Kozok‘un aktardığına göre, AKP’nin hazırladığı yeni taslakta çevre, demografi, fiyat, işgücü, tarım ve ulusal hesaplar alanlarında TÜİK tarafından üretilen istatistiklere alternatif oluşturacak şekilde istatistiki sonuçlar içeren araştırmaların, kamuoyuna açıklanmadan önce bunların kapsamı, örnekleme yöntemi, örnek hacmi, veri derleme yöntemi ve uygulama zamanını gösteren metodolojisi onaylatılmak üzere kuruma başvurması gerekecek.

Çalışmayla Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyon verisi hesaplamalarını ve DİSK Araştırma ile Türk-İş’in işgücü ve yoksulluk araştırmalarının önüne geçilmesinin istendiği belirtiliyor. Taslağa göre, istatistik üretip TÜİK’e onaylatmadan yayımlayanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Başvuranlara yanıt iki ay sonra

Kurum bu başvuruyu iki ay içinde sonuçlandıracak. Metodolojisi TÜİK tarafından onaylanmamış araştırmaların sonuçları herhangi bir yolla kamuoyuna açıklanamayacak.

Taslağın gerekçesinde, metodolojisi belli olmayan istatistiklerin hem TÜİK’e hem de ekonomik göstergelere duyulan güveni hedef aldığı belirtiliyor.

Yasa taslağı ayrıca araştırma sonuçlarının yayımlandığı internet sitelerine de erişim engeline kadar uzanan cezalar öngörülüyor. AKP taslağın bu hafta TBMM’ye sunulmasını planlandığını, ancak konu üzerinde bir süre daha çalışma kararı alındığını belirtti.

TÜİK’e göre enflasyon yüzde 61, ENAG’a göre yüzde 142

TÜİK ile ekonomistlerin oluşturduğu ENAG’ın enflasyon verileri arasında büyük fark bulunuyor. Mart ayın enflasyonunu TÜİK yüzde 61 olarak açıklarken, ENAG yüzde 142 olarak hesaplamıştı. Aynı şekilde DİSK Araştırma, işsiz sayısının 8 milyon civarında olduğunu duyururken, TÜİK’e göre yaklaşık 3 milyon 800 bin işsiz var.

ENAG: Verileri paylaşmaya devam edeceğiz

TÜİK daha önce bağımsız bir enflasyon araştırmacısı olan ENAGroup hakkında kurumu “kasıtlı olarak karalamak” ve “kamuoyunu yanlış yönlendirmek” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

ENAG tarafından sosyal medyadan üzerinden açıklamada, ”ENAGrup bu sayfada ve her zaman enflasyon oranını halkımız ile paylaşacaktır. Saygılarımızla” denildi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.