TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

TTB’den istifa, izin yasağına tepki: Sağlıkçının canı yok mu?

0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’nın pandemiyi gerekçe göstererek sağlıkçıların istifa ve izinlerinin engellenmesine ilişkin genelgesine tepki gösterdi.  

TTB, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Pandeminin 8. Ayında COVİD-19 Meslek Hastalığı Sayılmazken, Sağlıkçılara düzenli test yapılmazken; Sağlık Çalışanlarının izin ve istifalarının engellenmesi kabul edilemez. #Yönetemiyorsunuz”

“İzin ve istifaların yasaklanması çalışma ve insan haklarına aykırıdır.”

“Bir yere gitmiyoruz. Buradayız. İstanköylü Hipokrat’tan, Bergamalı Galen’e binlerce yıldır insanlığa adanmış bir mesleğin uygulayıcıları olarak insanlara sağlık sunuyoruz, salgınlarla mücadele ediyoruz, şifa dağıtıyoruz. #SağlıkcınınCanıYokMu”

“Hastalandık; maaşımızı kestiniz. Ek ödeme vereceğiz dediniz; ya vermediniz ya da adaletsiz dağıttınız. Pandeminin başından bu yana salgının büyüklüğünü gizleyerek hepimizi kandırdınız. Şimdi de izin, istifa ve emeklilik hakkımızı engelliyorsunuz!”

“Biz/Sağlık çalışanları üzerimize düşeni yaptık, yapıyoruz.  Asıl siz/Bakanlık üzerinize düşeni yapın. Başarı hikayesi yazmayı bırakın; hekimleri, sağlık çalışanlarını, yurttaşlarımızı koruyun. #Yonetemiyorsunuz #SağlıkcınınCanıYokMu”

Sağlık çalışanları da tepkilere #SağlıkcınınCanıYokMu etiketiyle destek verdi.

‘Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz’

Konuya dair yazılı açıklama da yapan TTB Merkez Konseyi, “İzin, istifa, emeklilik haklarımızdan vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz!” dedi. Açıklama şöyle: 

“Önerilerimiz ve uyarılarımız dikkate alınmadı. Salgın yönetilememeye devam etti. Bugün dikkate alınmayan uyarılarımız sonrasında ülkemizde salgının boyutu endişe verici bir hal almaya başladı.

Yöneticiler çözümü sağlık çalışanlarını daha çok çalıştırarak bulmaya çalıştığını, dün yayınladığı genelge ile duyurdu. Artan istifalar ve emeklilikler konusunda uyardığımız ancak hekimleri sürece dahil etmemekte ısrarcı olan Sağlık Bakanlığı çözümü izin, emeklilik ve istifa hakkımızı yasaklamakta buldu.

Tükenmişlik sonrası “artık gücüm kalmadı mesleğimden vazgeçiyorum” deyip çalışamaz hale gelen meslektaşlarımızın istifa, emeklilik hakları gasp edilmeye çalışılıyor. Tükenen bir sağlık çalışanından nasıl sağlık dağıtmasını beklersiniz?

Çalışma koşullarının acilen düzeltilmesi ve sağlık çalışanlarının korunması yetkililerinin sorumluluğu ve görevidir. Bizler izin, istifa, emeklilik haklarımızdan vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz! Bunun için Türk Tabipleri Birliği ve sağlık emek örgütleri ile birlikte sağlık çalışanlarının hakları için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

 

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.