ManşetSağlıkTürkiye

TTB: HPV aşıları ulusal aşı takvimine eklenmeli

0

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Human Papilloma Virus (HPV) aşılarının ulusal aşı takvimine eklenmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü‘ne gönderilen yazıda, rahim ağzı kanserinin önlenebilir, erken tanı konduğunda tedavi edilebilir bir kanser türü olduğu kaydedildi ve bu kanser türünün kadınlar arasında en yaygın dördüncü kanser türü olduğunun altı çizildi.

‘Görülme sıklığı orta ve düşük gelirli ülkelerde daha yüksek’

Yazıda, her yıl yaklaşık 14 milyon kişinin bu virüs ile enfekte olduğunun tahmin edildiği kaydedilirken, bir kişinin ömür boyu bu virüs karşılaşma olasılığının da neredeyse yüzde 80 olduğu ifade edildi:

HPV denilen ve en az 14 tanesinin yüksek riskli olduğu kabul edilen, 100’den fazla tipi olan bu virüs, en sık karşılaşılan ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir. Her yıl yaklaşık 14 milyon kişinin bu virüs ile enfekte olduğu tahmin ediliyor, bir kişinin ömür boyu bu virüs karşılaşma olasılığı ise neredeyse yüzde 80’dir. Önlenebilir ve erken evrede yakalandığında tedavi edilebilir bir kanser olmasına rağmen rahim ağzı kanseri bugün hala dünya genelinde kadın kanserleri arasında en sık görülen dördüncü kanserdir. Tüm ülkelerde görülüyor olsa da sıklığı orta ve düşük gelirli ülkelerde daha yüksektir. Bu kansere bağlı ölümlerin yüzde 90’ı yine orta ve düşük gelirli ülkelerde görülmektedir.

‘Gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz’

Söz konusu aşıların kişileri rahim ağzı kanserinden koruyacağı gibi, HPV’ye bağlı diğer kanserlerden de koruyabileceğine dikkat çekildi:

HPV aşıları, rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70’ini ve genital siğillerin de yüzde 90’ını önleyebilir. Aynı zamanda bu aşılar, HPV’ye bağlı diğer kanserlerden de koruyabilir. Bu nedenle önerilen öncelikli olarak kız çocuklarının 9-14 yaş aralığında aşılanmalarıdır. Bazı ülkelerde yakın zamanda erkek çocukları da aşılanmaya başlanmıştır. Bu yaş grubunda altı ay ara ile iki doz aşı yeterli olmaktadır. 15 yaş sonrasında ise koruyuculuk için üç doz aşı (0, 1-2 ay, 6 ay) gereklidir. Bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda aşı yaştan bağımsız üç doz olarak uygulanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü yakın zamanda bu kanseri elimine etmek üzere bir strateji planı geliştirmiştir. Bu plana göre hareket eden ülkelerde 2030’a dek 15 yaş ve altı kız çocuklarının yüzde 90’ının aşılanması, 35 yaşına kadar kadınların en az bir kere uygun yöntemle taranması ve bunun 45 yaşında bir kere daha tekrarlanması öngörülmektedir. Bu ülkelerde rahim ağzı kanser öncesi lezyonu ya da kanser saptanan kadınların yüzde 90’ının uygun şekilde tedavisi gerçekleşecektir. (Global strategy to accelerate the elimination of cervical cancer as a public health problem, 2020)

Bu kanseri elimine etme stratejisinin ülkemizde uygulanmaması için hiçbir sebep yoktur. Halihazırda yürütülen ulusal taramanın yanında HPV aşılarının da ücretsiz olarak ulusal aşı programına eklenmesi, önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önüne geçilmesi için gerekli adımların atılması talebimizi iletir, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.