DünyaKadınManşet

Trump’tan Demokrat kadın Kongre üyelerine ırkçı saldırı: Geldiğiniz yere dönün

0

Trump, tweet dizinde ‘hükümetleri tamamen felaket olan ülkelerden kadın Kongre üyeleri’ ifadesini kullanıp ‘ülkelerine geri dönmelerin gerektiğini’ söyledi.

Alexandria Ocasio-Cortez ve İlhan Omar.

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin kadın Demokrat üyelerini hedef alan bir dizi Twitter mesajında yayımladı. Attığı üç tweette kadın Kongre üyelerini ‘kendisini ve ABD’yi acımasızca eleştirmekle’ suçlayan Trump, Kongre üyeleri için “…kendi ülkelerinin hükümetleri tam bir felaketken, yeryüzünün en büyük ve güçlü milleti olan ABD halkına hükümetimizin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylüyorlar” dedi. Bir sonraki tweetlerinde de Trump şunları söyledi: “Neden geldikleri, suça bulamış, tamamen çökmüş yerlerine geri dönüp düzeltilmesi için yardımcı olmuyorlar. Sonra da dönüp nasıl yaptıklarını göstermiyorlar.”

BBC’nin haberine göre, Trump ayrıca, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi‘nin de ‘bu Kongre üyeleri için hızla ücretsiz seyahat ayarlamalarını yapmaktan memnuniyet duyacağını’ yazdı.

ABD Başkanı Trump tweetlerinde eleştirdiği Kongre üyelerinin isimlerini vermedi. Ama Trump’la sıklıkla fikir ayrılığına girip izlediği siyasete karşı çıkan, tartışmaların odağında dört kadın Kongre üyesi var.

Rashida Tlaib.

Bu Kongre üyelerinden Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib ve Ayanna Pressley ABD’de doğup büyüdü. Somali doğumlu Kongre üyesi Ilhan Omar da çocuk yaşta ABD’ye taşındı. Ocasio-Cortez, New York Bronx’ta doğdu, Trump’ın doğduğu Queens hastanesine yaklaşık 19 km mesafede.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi de sınır güvenliğiyle ilgili tartışmaya girdiği dört kadın Kongre üyesini ‘manga’ olarak tanımlamıştı.

‘Yabancı düşmanı, ırkçı’

Bu eleştirilere tepki gösteren Nancy Pelosi Trump’ı ‘yabancı düşmanlığı yapmakla’ suçladı. Kongre üyesi Tlaib ise Trump’ın ‘görevini kötüye kullanmakla suçlanması gerektiğini’ söyledi.

Ocasio-Cortez de Twitter mesajında “Bizi seçen Amerika’yı kabul kabullenememesinin üstüne, bizim sizden korkmadığımızı da kabullenemiyorsunuz” dedi. Ilhan Omar Trump’ın ‘beyaz milliyetçiliği körüklediğini’ belirtip ABD Başkanı için “gördüğümüz en kötü, en yolsuz, en beceriksiz başkan” ifadelerini kullandı.

Ayanna Presley.

Pressley, Trump’ın tweetinin görüntüsünü paylaşıp “Irkçılık böyle bir şey. Biz ise demokrasiyiz” dedi.

Başkanlık için adaylığını koyan Demokrat Senatör Elizabeth Warren da Trump’ın tweetleri için ‘ırkçı ve yabancı düşmanı saldırı’ yazdı.  Beto O’Rourke “Bu ırkçılık. Bu kadın Kongre üyeleri sizler kadar Amerikalı” dedi. Bernie Sanders da Trump’ı ırkçılıkla suçladı. Bazı Cumhuriyetçi siyasetçiler de Trump’a tepki gösterdi. John McCain’in kızı, Cumhuriyetçi köşe yazarı Meghan McCain “Bu ırkçılık” dedi.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.